BOLU HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Hayvanlardan bulaşan hastalıklar görüşüldü

DHA
17.06.2019 - 18:08Son Güncelleme :
DHA

Murat KÜÇÜK/BOLU,(DHA)- BOLU'da, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği(EKMUD) tarafından düzenlenen sempozyumda hayvanlardan bulaşan hastalıklar masaya yatırıldı.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği tarafından Bolu'da bir otelde düzenlenen 'Tanı ve Tedavisinde Zorlandığımız Zoonotik Hastalıklar' sempozyumu sona erdi. Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gelen bilim insanları sempozyumdaki oturumlarda hastalığa ilişkin sunumlar yaptı. Sempozyumda alanında uzman hekimler hem Batı Karadeniz bölgesinde hem ülke hem de dünyada halen tanı ve tedavisinde zorlanılan zoonotik hastalıkları tartıştı. Sempozyumda ormanlarla çevrili Bolu'da kene ısırmasından sonra sadece Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin değil insanlara birçok viral, bakteriyel, paraziter ve mantar hastalıklarının bulaşabileceği tehlikesine karşı alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.

EKMUD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Canan Ağalar ile Prof.Dr. Fatma Sırmatel tarafından hazırlanan sempozyum basın bildirgesinde dünyada hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar tüm enfeksiyonların üçte ikisini oluşturduğuna dikkat çekilerek, "Zoonoz olarak nitelediğimiz bu hastalıkların insanlara bulaşmasında vektör sinek, kene, fare gibi yabani hayvanlar ve evcil hayvanlar olabilir. Sıtmada sivrisinek, Kırım Kongo Hemorajik ateşi denilen hastalıkta ise keneler mikropları insanlara bulaştırmakta aracı görevi görmektedir. Zoonotik hastalıklar ülkelere, iklime, vektörlere göre değişkenlik gösterirler. Bölgemizde Bruselloz, kist hidatik, Q ateşi, Lyme, Kırım Kongo ve hanta virüs görülmektedir.” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Hayvanlardan bulaşan hastalıklar görüşüldü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Haziran 2019 tarihinde saat 18 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hayvanlardan bulaşan hastalıklar görüşüldü haberi güncellenecektir.

BOLU NAMAZ VAKİTLERİ

18 Temmuz 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:39
 • Güneş
  05:30
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:30
 • Yatsı
  22:13
Sayfa Başı