ANTALYA HABERLERİ

YENİ HEDEF ÇİN PAZARI

Pelin GEL/HÜRRİYET
23.09.2019 - 09:01 |Son Güncelleme :

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çin turizm pazarına yönelik başlattığı düzenleme hareketine Antalyalı turizmcilerden de destek geldi.

Pelin GEL/HÜRRİYET

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, turizmde pazar çeşitliliğin artırılması ve özellikle Çin turizm pazarına yönelik planlama hareketine Antalyalı turizmcilerden de destek geldi. Yürütülen çalışmalar ve Çin pazarındaki hareketlenmenin sektöre yönelik etkilerini Hürriyet için değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, dünyada turizme en fazla para ayıran ülkenin Çin olduğunu söyledi.

PAZARDAN PAY ALMALIYIZ

Çin pazarından pay almanın turizm yatırımı yapan ülkeler için çok önemli olduğuna dikkati çeken Yağcı, “Çinli şirketlerin turizme bakış açısının artığını görüyoruz. Dolayısıyla Çin de turizmde söz sahibi olmak istiyor. Hatta iki ülke arasındaki ilişkilerde Çin’de turizmi geliştirmek istiyor. Bizim bu pazardan da pay almamız son derece önemli. Bunları yaparken de Çin’in turist profilini, ne istediğini ortaya koymak gerekiyor” dedi.

UÇUŞLAR ARTIRILMALI

“Çinli turist şehir turizmine ilgi duyuyor” diyen Yağcı, şöyle devam etti: “Kültür gezilerine önem veriyorlar. Bunları entegre edecek ürünleri yapmamız lazım. Bir yerde turizmi geliştirmek istiyorsak önemli unsur uçuş ağını çözmek. Çin’de hedef şehirlerini seçip direkt uçuşları artırmamız lazım. En fazla iki uçuşla Antalya’ya ulaşabilmelerini sağlamamız lazım. Bu yönde kamunun da pazara destek olması lazım.”

PLANLAMA ÇOK ÖNEMLİ

“Burada Kültür ve Turizm Bakanlığıyla beraber şu vizyonla yola çıkmalıyız; 300 bin Çinli turist sayısını nasıl 1 milyona çıkarabiliriz? Bunun ne kadarını Antalya’ya ne kadarını diğer bölgelere getirmeliyiz? Bunun planlamasını yapmalıyız? Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 1 milyon Çinli turistin Türkiye’ye gelmesi ciddi başarı olur. Çünkü turizm sektöründe bir pazarın iyi bir noktaya gelmesi için 15-20 yıl gerekiyor.”

BAKAN HAZIRLIKLARI ANLATTI

Çin turizm pazarının önemi konusunda CNN TÜRK’e konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, şu tespitleri yapmıştı: “450 bin civarı olan Çinli turist sayısının bu yıl 600 bini geçmesi bekleniyor. Hedef 2023’te 2 milyon Çinli turist, ama bunun için Çin’in bazı talepleri var. ‘Çinli restoran sayısını artırın’ diyorlar. Hatta biz Çinli turist almaya hevesi olan otellere Çin mutfağına ağırlık vermelerini söylüyoruz. Çince eğitim istiyorlar. Turizm meslek liselerinde Çince seçmeli lisan haline geliyor. Son olarak da Çinlilerin yoğun olduğu yerlerde Çince tabelalar istiyorlar. Bir diğer talep kendi ödeme sistemlerine uygun düzenleme, bu konuda da bankalarla görüşmeler sürüyor. Yıl sonuna kadar yeni sistem devreye girecek.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden YENİ HEDEF ÇİN PAZARI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Eylül 2019 tarihinde saat 09 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça YENİ HEDEF ÇİN PAZARI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:29
 • Güneş
  07:55
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:28
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı