ANTALYA HABERLERİ

ÜRETİM ARTMAZSA FİYAT DÜŞMEZ

Salim UZUN/HÜRRİYET
31.01.2019 - 10:05 |Son Güncelleme :

Türk ekonomisinin gündemine yerleşen yaş sebze-meyve fiyatlarıyla ilgili Hürriyet’e konuşan Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, “Üretimi artırmazsak fiyatlar düşmez” dedi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

YAŞ sebze-meyve fiyatlarındaki astronomik artış ve zincir marketlerin bazı ürünlerin satışına getirdiği kısıtlamalarla ilgili konuşan Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, fiyatların kalıcı olarak düşürülmesi için üretim miktarının artırılması gerektiğini vurguladı.

ENDİŞE ORTADAN KALKMALI

“Üretim sorunu fiyatı yükseltiyor” diyen Kavak, “Hiç kimse satamadığı, zarar ettiği bir ürünün peşinden gitmez. Şu anda durum maalesef böyle. Üretici bırakın kâr etmeyi, zarar etmemenin peşine düşmüş durumda. Çiftçinin endişeleri ortadan kaldırılırsa üretim artar, üretim artarsa ürün fiyatları otomatik olarak düşer” diye konuştu.

İHRACAT DA DESTEKLENMELİ

Sadece iç pazarın değil, ihracatın da desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Kavak, şöyle devam etti: “Rusya’ya doğru düzgün domates gönderemiyoruz ama fiyatlar yine yüksek. Niye? Çünkü üretim az. İhracatın desteklenmesi sektörün tamamına olumlu olarak yansır. Çözümü farklı yerlerde aramamaya gerek yok.”

GÜVEN ORTAMI SAĞLANMALI

“Marketler ürün kısıtlamasına gidiyor, biberin, patlıcanın fiyatı düşüyor deniyor. Bunlar geçici çözümler. Biz uzun vadede neler yapabiliriz ona bakmalıyız. Biz seracılığa, ihracata bakmalıyız. Üretici ‘Ben üretim yapayım, iç piyasaya satamazsam ihracatçı alır’ diyebilmeli.” Fiyatların bundan sonraki seyri konusunda net bir değerlendirme yapılamayacağını kaydeden Kavak, “Şu şartlarda öngörüde bulunmak çok zor. Çünkü iklim koşullarının durumunu kestiremiyoruz. Diğer bir sorun üretim alanları çok küçüldü. 3-5 dönümde üretim yapılıyor. 3-5 dönüm üzerinde yapılan üretimle binlerce dönüm üzerinde yapılan üretimin maliyeti arasında ciddi fark var. Üretim alanları genişlerse maliyetler düşer, ürün miktarı artar bu da fiyatlara olumlu yansır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ÜRETİM ARTMAZSA FİYAT DÜŞMEZ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2019 tarihinde saat 10 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÜRETİM ARTMAZSA FİYAT DÜŞMEZ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:45
 • Güneş
  07:05
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı