ANTALYA HABERLERİ

UKRAYNA UYARDI ANTALYA TEDİRGİN

Salim UZUN/HÜRRİYET
05.05.2019 - 10:58Son Güncelleme :

Domateste kalıntı iddiası üzerine Hürriyet’e konuşan BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, henüz bakanlıklar kanalıyla kendilerine resmi bildirim yapılmadığını söyledi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

UKRAYNA’dan ihraç edilen 38 ton domatesin sağlığa zararlı madde içerdiği gerekçesiyle iade edildiği iddiası Antalyalı ihracatçıyı tedirgin etti. Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi’nden yapılan açıklama sonrası sıcağı sıcağına Hürriyet’e konuşan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Bahar, henüz bakanlık kanalıyla kendilerine resmi bildirim yapılmadığını söyledi.

UKRAYNA UYARDI ANTALYA TEDİRGİN

İNCELEME YAPILACAK

Geri gönderim gerekçeleri arasında Güney Afrika güvesi tespitinin de yer aldığını vurgulayan Bahar, “Paniğe gerek yok. Geri gönderilen ürünler üzerinde biz de inceleme yapacağız. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda daha net açıklama yapılacaktır. Böyle bir sorun olsa dahi tarım ihracatımızda çok büyük sıkıntılara neden olacak bir durum yok” diye konuştu.

DİKKATLİ OLMALIYIZ

Geri gönderilen ürünlerde yapılacak incelemenin ardından sevkiyatın başka ülkelere yapılabileceğini de kaydeden Bahar, “Burada bilimsel değerler önemli. Eğer bu ülkede sorun yaşandıysa ürün çıkacak yeni sonuçlara göre başka bir ülkeye gönderilebilir. Tabi ihracatçımız özellikle yaz döneminde daha dikkatli hareket etmek zorunda. Biz de süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

‘UMARIM ZARARLIDIR’

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, şöyle dedi: “Haberi gece geç saatlerde aldık. Bizim beklentimiz ürünlerin kalıntı sorunu nedeniyle değil, zararlı sorunu nedeniyle geri gönderilmiş olması. Çünkü kalıntı sorunu çok daha ciddi problemlere yol açabilir. Zararlı sorunu ise özellikle yaz aylarında çokça karşımıza çıkabilir.”

ORTAK ÇALIŞIYORUZ

“Bu nedenle ihracatçımız zararlı mücadelesini ortak bir anlayışla yürütmeli. İhracat ürünleri çok daha dikkatli biçimde hazırlanmalı. Bugün Ukrayna’da yaşanan bu sorunun başka pazarlara yayılması elbette sektör açısından iyi olmaz. Biz bölgemizin tamamında gerekli önlemlerin alınması için kamu kurumları ile ortak çalışmalar yürütüyoruz.”

UKRAYNA UYARDI

Uluslararası ajanslara düşen haberlere göre; Ukrayna Devlet Gıda Güvenliği ve Tüketiciyi Koruma Servisi, Ukrayna’nın Nikolayev ve Dnipro illerinde Türkiye’den gelen toplam 38 ton domateste yapılan incelemede Güney Afrika güvesine rastlandığını bildirildi. İnsan sağlığına zararlı madde içerdikleri tespit edilen domatesler Türkiye’ye geri gönderildi. Ukrayna’nın hijyen standartlarına uymayan ürünlerin ülkeye bir daha gönderilmemesi için Türkiye’ye uyarı yazısı yolladığı kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden UKRAYNA UYARDI ANTALYA TEDİRGİN hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2019 tarihinde saat 10 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça UKRAYNA UYARDI ANTALYA TEDİRGİN haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Haziran 2019, Pazartesi
 • İmsak
  03:47
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı