ANTALYA HABERLERİ

Turizmcinin UBER korkusu

Salim UZUN/HÜRRİYET
07.06.2018 - 10:23Son Güncelleme :

Taksici esnafı ile UBER şoförleri arasında başlayan ve Türkiye geneline yayılan hizmet tartışması, TÜRSAB’a bağlı olarak turist taşıyan esnafı da içine çekti.

Salim UZUN/HÜRRİYET

TAKSİCİ esnafı ile UBER şoförleri arasında yaşanan hizmet tartışması Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) bağlı olarak turist taşıyan esnafı da içine çekti. D2 taşıma belgelerinde yapılan değişiklik sonrası ‘korsan’ konumuna düştüklerini vurgulayan TÜRSAB temsilcileri, düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini gerektiğini savundu.

SEKTÖR ZARAR GÖRÜR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararın genişletilmesi endişesini yaşadıklarını kaydeden TÜRSAB Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Hakan Şahin, “Yeni uygulama gözden geçirilmezse turizm sektörü ciddi şekilde zarar görecek. En ciddi endişe ise Antalya’da. Bir an önce düzeltme kararları alınarak hem turist, hem de çalışanlar korunmalı” diye konuştu.

BİZİ YOK ETMEYİN

“Yeni düzenleme tek taraflı” diyen Şahin, şöyle devam etti: “Soruna sadece taksici yönünden bakamazsınız. Eğer böyle yapılırsa bir taraf kurtarılırken diğer taraf yok edilir. Biz sektör olarak çekiniyoruz. Bu tür kararlar alınırken milyonlarca turistin hareketini sağlayan acentalara da danışılmalı. Ama mevcut sistemde UKOME içinde bile yer almıyoruz.”

DERDİMİZ KORSANLA

İstanbul’da alınan kararın Antalya’da da uygulanması için harekete geçtiklerini kaydeden Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, “Biz resmi olarak taşıma yapan kimseye karşı değiliz. Bizim derdimiz korsan taşımacılıkla. İstanbul’da yapılan düzenlemeyi inceledik. Bazı iyileştirmeler yaparak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne sunacağız” diye konuştu.

ÇOK ZOR DURUMDAYIZ

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, CNN Türk’e verdiği röportajda yeni düzenleme ile ilgili şunları söylemişti: “Biz taksici ve UBER arasındaki tartışmanın tarafı değiliz. 7 kişinin altındaki taşımacılığı UBER’cilik olarak kabul ediyorlar. Ayrıca 12 saat önceden liste isteniyor. Sabah turist geldi, tura çıkmak istedi. ‘7 kişiyi tamamla gel’ mi diyeceğiz? Gerçekten çok zor durumdayız.”

HERKES PARA KAZANMALI

TÜRSAB’ın yeni uygulamaya yönelik tepkisini Antalya’da değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da unları kaydetti: “Turist sadece acentaların kontrolünde olmamalı. Turist alışverişe gidecek onlar götürecek, şehre gidecek onlar götürecek bu doğru bir şey değil. Bu sistemde sadece tur şirketleri değil taksici esnafı da, dolmuşçu da para kazanacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Turizmcinin UBER korkusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Haziran 2018 tarihinde saat 10 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Turizmcinin UBER korkusu haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı