ANTALYA HABERLERİ

TURİST GELDİ İSTİHDAM UÇTU

Salim UZUN/HÜRRİYET
03.06.2018 - 10:30Son Güncelleme :

Sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla artan iller arasına giren Antalya’da turizm sektöründeki hareket istihdama yansıyor.

Salim UZUN/HÜRRİYET

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Şubat-Mart 2018 istihdam verilerini mercek altına alan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) verilerine göre; Antalya, sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla artan 4’üncü il oldu

45 BİN YENİ ÇALIŞAN

Geçen yıl aynı döneme ilişkin açıklanan rakamlara göre; 45 bin yeni çalışanın ticaret hayatına dahil olduğu belirtilirken, sıralamada İstanbul (165 bin) 1’inci, Ankara (70 bin) 2’inci, İzmir (64 bin) 3’üncü, Bursa (39 bin) ise 5’inci sıraya yerleşti.

HAREKET YENİ BAŞLADI

Antalya’nın Türk ekonomisine büyük katkı sunduğunu belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, “Turizm sektöründeki hareket istihdama da yansıyor. Nisan-Mayıs aylarındaki veriler çok daha yüksek. Çünkü turizm sektöründeki istihdam hareketi yeni başladı” dedi.

TURİST GELDİ İSTİHDAM UÇTU

GEÇEN YILI GEÇERİZ

Turizm sektöründeki istihdam hareketinin tüm Türkiye’yi etkilediğini kaydeden Duran, şöyle devam etti: “Şu an turizm rakamları çok iyi. Rakamlar iyi olunca tesislerimizdeki istihdam sayısı da artıyor. Bu tabloya göre geçen senenin çok üzerinde bir istihdam oranı yakalanacağını tahmin ediyoruz.”

ÇALIŞAN AÇIĞI VAR

“Yoğun alımlara rağmen halen birçok tesisimizde personel eksiği var. Özellikle hizmet alanında sıkıntı yaşıyoruz. Bu alanları doldurmak için gerekli çalışmalar yapıldı. Umut ediyorum ki turizm sektöründeki büyüme diğer sektörlere de yansıyacak. Bunu mayıs değerlendirmesinde göreceğiz.”

YÜKÜ BİZ TAŞIYORUZ

Antalya’da faaliyet gösteren iş temsilcilerinin istihdam rakamlarına ciddi katkı sunduğunu vurgulayan Antalya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, şöyle dedi: “Antalya birçok alanda Türkiye’nin yükünü taşıyan bir kent. 2018’in ilk 2 ayında bile biz bunu gösterdik.”

CANLILIK ARTACAK

“Devletin istihdama yönelik katkıları da sürece destek oluyor. Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte sadece turizm sektöründe değil, birçok alanda istihdam artısı yaşanacak. Çünkü sektörler birbirini tetikliyor bu da piyasalara olumlu olarak yansıyor. Biz de istihdam rakamlarıyla ilgili özel bir çalışma yapıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TURİST GELDİ İSTİHDAM UÇTU hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Haziran 2018 tarihinde saat 10 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TURİST GELDİ İSTİHDAM UÇTU haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı