ANTALYA HABERLERİ

TEDES yok radar var

Salim UZUN/HÜRRİYET
31.10.2018 - 10:10Son Güncelleme :

Antalya’da Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) devreye girip girmediğine ilişkin bilgi kirliliğinin önüne bir türlü geçilemiyor.

Salim UZUN/HÜRRİYET

CEZAYI YAZAN RADAR SİSTEMİ

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile alt yapı hazırlıkları 19 ilçede devam eden Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) devreye girip girmediğine ilişkin oluşan bilgi kirliliğinin önüne bir türlü geçilemiyor.

SİSTEM DEVREDE DEĞİL

Özellikle sosyal medyada TEDES’e yakalanan sürücülere ağır cezalar kesildiğiyle ilgili doğruluğu olmayan paylaşımlar yapılırken, sistemle ilgili en net bilgileri Hürriyet’le paylaşan Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Nurettin Şengül, “TEDES henüz devreye girmedi. Tabi biz sistemin ivedilikle devreye girmesini istiyoruz” dedi. TEDES’in trafik kazalarını azaltacak önemli bir teknoloji olduğunu kaydeden Şengül, “TEDES şu an için devrede değil ancak gezici ve sabit radarlarımız birçok noktada tespitlerine devam ediyor. Kural ihlali yapan ve ceza bildirimi yapılan vatandaş da, ‘TEDES bana ceza yazdı’ diyor. Aslında ihlaller radarlarımızca tespit ediliyor” diye konuştu.

UYARI TABELALARI OLACAK

TEDES devreye girdiğinde yoğun şekilde bildirim yapılacağına dikkati çeken Şengül, şöyle devam etti: “Buradaki amaç vatandaşa ceza kesmek değil, sürücü ve yaya güvenliğini sağlamak. Zaten sistem kullanılmaya başladığında birçok noktada uyarı tabelaları olacak. Basın yoluyla da yoğun bir duyuru çalışması yapacağız.”

ÖNCE PLAKA TANIMA

“Sistemde ayrıca kent güvenliği açısından büyük önem taşıyan plaka tanıma özelliği mevcut. Bu özellik birkaç hafta içerisinde devreye sokulacak. Sistem sayesinde aranan araçların tespiti anında yapılarak ilgili birimler bilgilendirilecek. Turizm kenti Antalya için bu özellik büyük önem taşıyor.”

TEDES NASIL ÇALIŞACAK?

TEDES; anlık hız noktalarına yerleştirilen kameralarla araçların fotoğraflarını çekerek plakaları, giriş ve çıkış zamanlarını kayıt altına alacak. Kaydedilen araçlara ait hızlar sistem tarafından anlık olarak tespit edilecek. Aynı anda araç sorgulaması da yapılarak, araç cinsine göre hız limitleri aşıldıysa cezai işlem uygulanacak. Sistem sayesinde yakalamalı- hacizli, çalıntı-kayıp araçlar tespit edilebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden TEDES yok radar var hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2018 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça TEDES yok radar var haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı