ANTALYA HABERLERİ

SÜTTE DESTEK GENİŞLEDİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
21.03.2019 - 10:44Son Güncelleme :

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan kakarıyla, çiğ süt desteği 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıldı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

TARIM ve Orman Bakanlığı’nın geçen hafta Resmi Gazete’de yayınlanan çiğ süt desteği, piyasada bulunan sütün arz fazlasını eritme adına sevindirici olarak değerlendirildi. Kararla satış yapılan her litre süt için 25 kuruş olarak belirlenen bu destekten yararlanmak isteyen üreticilerin, üyesi olduğu yetiştirici-üretici örgütüne ya da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il veya ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

SÜTTE DESTEK GENİŞLEDİ

25 KURUŞA ÇIKARILDI

Süt işleyen fabrikalara ya da Et ve Süt Kurumu’na satış yapan üreticiler için geçen yıllarda verilen desteğin kapsamının genişletildiğini belirten Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Hüseyin Simav, “Süt ve süt tozu üreticilerine, yapılan satış oranında verilen destek miktarı, 9 kuruştan 10 kuruşa çıkarılmıştı. Şimdi yeni bir artış daha yapılarak litre bazında verilen destek 25 kuruşa çıkarıldı. Üretici örgütlerine kayıtlı olan işletmeler, belirtilen sürelerde evraklarıyla başvurmaları haline teşvikten yararlanacaklar” şeklinde bilgi verdi.

SÜTTE DESTEK GENİŞLEDİ

EN AZ 6 AY BEKLENİYOR

Devletin piyasada bulunan sütün arz fazlasını eritmek verdiği bu desteği artırmış olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Hüseyin Simav, “Tüm hayvanların kayıtlı olduğu Bakanlığın veri tabanında yer alan üreticilerin satış makbuzlarını Ulusal Süt Kayıt Sistemi’ne işliyoruz. Bakanlık satış oranında destek vermenin yanında arz fazlası ürünü de piyasadan çekip süt tozu yaptırıyor. Ama ödemeler, en az 6 ay sonra geldiği için üreticinin bugününe faydalı olmuyor. Ödeme sisteminde revizyona gidilip üreticinin desteğe daha hızlı kavuşması sağlanırsa sektöre faydası daha fazla olur” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden SÜTTE DESTEK GENİŞLEDİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2019 tarihinde saat 10 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SÜTTE DESTEK GENİŞLEDİ haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı