ANTALYA HABERLERİ

Sanatın yüreği Akdeniz’de atıyor

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
25.04.2019 - 10:12 |Son Güncelleme :

7. Ulusal Antalya Sanatçılar Buluşması’nda 22 sanatçıyı bir araya getiren ressam ve koleksiyoncu Salih Yön, uluslararası resim çalıştayı için de hazırlıklarını sürdürüyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

300 YILA UZANAN BİR KOLEKSİYON

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Ulusal Antalya Sanatçılar Buluşması’nda 22 sanatçıyı bir araya getiren ressam Salih Yön, amacının resim tutkusunu toplumun geneline yaymak olduğunu belirtiyor. Teke yöresinden izler taşıyan tarihi bir koleksiyona sahip Yön, gramofondan yöresel araç gereçlere 300 yıllık antikaları içeren özel bir arşiv oluşturdu.

Sarı ağırlıklı tablolarıyla bilinen Salih Yön ile kendi adını taşıyan müze niteliğindeki sanat galerisinde konuştuk.

Antalya resim alanında biraz daha geride. Siz bu alanda kolları sıvadınız, neler yapıyorsunuz?

Antalya Sanatçılar Buluşması’nı 7 yıl önce başlattık. İki yıl önce de ulusal hale getirdik. Bu geleneksel buluşmayı 10’uncudan itibaren uluslararası mecraya taşımayı planlıyoruz. Uluslararası tanınırlığı olan ressamların eserlerini burada sergileyeceğiz. Resim merakının toplumun geneline yayılması gerekiyor.

Uluslararası Resim Kampı ve Sanat Kolonisi adıyla düzenlediğiniz resim çalıştayı devam edecek mi?

Bu yıl kasım ayında 4’üncüsünü yapacağımız çalıştayın hazırlıkları sürüyor. Sanatı yüreğinde taşıyan insanları Antalya’da bir araya getiriyoruz. Nitelikli bir etkinlikle sanatçıların ve sanatseverlerin hafızasında iz bırakmak için titizlikle çalışıyoruz.

DENEYİME ÇOK İHTİYAÇ VAR

Teke Yöresi kolleksiyonunu nasıl oluşturdunuz?

Çocukluk yıllarımdan itibaren kutularda geçmişimi sakladım. Buradaki eşyaların neredeyse hepsi Antalya, Burdur, Isparta ve Denizli’yi içine alan Teke yöresine ait ürünler. Antalya’nın her dönemine ilişkin eşyaları, geniş bir kent arşivi oluşturmak için bir araya getirdim.

Antalya’yı kültür sanat alanında nerede görüyorsunuz?

Ben 15 yıldır bu kentteyim. Antalya Valiliği’nden belediyelere hem kurumun kültür ve sanatla ilgili kadrolarını bu çalışmalar sırasında tanıdım. Bu alanda deneyime önemli ölçüde ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Kurumlar, sanatı yaşam biçimi olarak seçmiş ve bu alanda liyakati olan kişilerle çalışmalı. Devlet Güzel Sanatlar Galerisi de, Antalya İl Kültür Müdürlüğü tarafından iyi yönetilse çok güzel işler ortaya çıkabilir.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Sanatın yüreği Akdeniz’de atıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2019 tarihinde saat 10 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sanatın yüreği Akdeniz’de atıyor haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:45
 • Güneş
  07:05
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı