ANTALYA HABERLERİ

Salda’ya ‘eko’ öneri

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET
02.08.2019 - 10:52Son Güncelleme :

Salda Gölü’nün doğal yapısının bozulmaması gerektiğini söyleyen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Bu bölgeye oteller yapmak yerine ekoturizmi öne çıkarmalıyız” dedi.

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET

TURİZMCİLERE SALDA ÇAĞRISI

TÜRKİYE’nin derin tatlı su göllerinden biri olan ve Mars’ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren dünyadaki iki noktadan biri olarak kabul edilen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün yapılaşmadan korunmasına yönelik çağrılara Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ‘ekoturizm’ önerisiyle yanıt verdi.

ALTYAPI YETERSİZ

Salda Gölü’nün ekosistem için önemine dikkat çeken MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Salda bir anda çok popüler oldu. Kuyucak’ta da aynı tehlike var. İnanılmaz bir turizm patlaması yaşandı ama altyapı yetersiz kaldı. Biz bu yapıyı bir an önce kontrol altına almalıyız” diye konuştu.

SU BİLE YOK!

Salda Gölü’nün doğal yapısının korunması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Korkmaz, “Doğru planlama olmazsa Salda’ya bir kere gelen bir daha gelmez. Çünkü mevcut yapıda su temin edecek alan bile yok. Konaklama alanı yetersiz, girişler kontrolsüz. Bu eksiklikler zaman kaybedilmeden giderilmeli” dedi.

KÖY SİSTEMİ OLMALI

Salda’nın ağır yapılaşmadan korunması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Korkmaz şöyle dedi: “Bu bölgeye oteller yapmak yerine Eko-turizmi öne çıkarmalıyız. Göle yakın köylerde pansiyonculuğu, apartçılığı geliştirmeliyiz. Geleneksel köy sistemi içinde dönüşümü sağlarsak bölgenin tüm ihtiyaçları karşılanır. Bu doğal dönüşüm de Salda’ya asla zarar vermez.”

DOĞAL YAPIYI BOZMAYIN

“Salda çok önemli bir turizm alanı haline geldi. Potansiyel doğru yönetilmez, göle gelenler mutlu ayrılmazsa bir süre sonra Salda metruk bir alana dönüşür. Biz günübirlikçiler için ayrı, kampçılar için ayrı, uzun tatil planlayanlar için ayrı bir düzen oluşturmalıyız. Keşke bu planlamayı Antalyalı turizmciler yapsa. Tabi önceliğimiz doğal yapıyı bozmayan bir strateji.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Salda’ya ‘eko’ öneri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Salda’ya ‘eko’ öneri haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ağustos 2019, Pazartesi
 • İmsak
  04:34
 • Güneş
  06:04
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:25
Sayfa Başı