ANTALYA HABERLERİ

Patara Anıtı müzede kaldı

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET
22.06.2019 - 10:57Son Güncelleme :

Dünyada türünün tek örneği olan Patara Yol Anıtı’nın konservasyon süreci tamamlandı. 6 metre uzunluğundaki eser, ‘tahrip edilir’ korkusuyla Antalya Müzesi’nde sergilenecek.

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET

MÜZEDE SERGİLENECEK

LİKYA’yı İ.S. 43 yılında Patara’nın başkentliğinde bir Roma Eyaleti’ne dönüştüren imparator Claudius’un emriyle dikilen, latince adı Stadiasmus Patarensis olan 6 metre uzunluğundaki Patara Yol Anıtı’nın Antalya Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı’ndaki konservasyon süreci tamamlandı.

KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

1992 yılında Patara’da çıkan büyük yangında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan eserle ilgili yürütülen çalışmaların detaylarını Hürriyet’e anlatan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Tarih küllerinden yeniden doğuyor” diye konuştu.Patara Anıtı müzede kaldı

REPLİKA HAZIRLANIYOR

Patara Yol Anıtı’nın yeniden ayağa kaldırılarak Patara’da sergilenme fikrinden vazgeçildiğini kaydeden Prof. Dr. Işık, “Açıkçası anıtın tahrip edilmesinden, üzerine yazı yazılmasından korkuyoruz. Bu nedenle anıtın birebir benzerini hazırlatarak Patara’da sergileyeceğiz” dedi.

KEŞKE PATARA’DA SERGİLENSE

Eserin aslının Antalya Müzesi’nde sergileneceğini açıklayan Prof. Dr. Işık, şöyle devam etti: “Keşke orijinalini Patara’ya götürebilseydik. Ama şu ortamda bunu yapmak doğru gelmiyor. Çünkü birçok kültürel değer yıkılıyor, parçalanıyor. Bu eser dünyada tek. Başka bir örneği yok.”

SONA YAKLAŞTIK

“Biz orijinal parçalarla anıtı ayağa kaldırdık. Çok yakın zamanda da sergilemeye açacağız. Bu süreçte eserin küllerinden doğmasına vesile olan Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı’ndaki arkadaşlarıma bir kez daha teşekkür ediyorum.”

EŞSİZ BİR DEĞER

“Bu muazzam anıt, arkeoloji, eskiçağ tarihi ve epigrafi bilimlerinin başyapıtlarından biri. Anıt, sadece Likya tarihini ve tarihsel coğrafyasını değil, aynı zamanda Roma İmparatorluğu’nun eyaletleştirme politikaları açısından da bilim insanlarına eşsiz bilgiler sunuyor.”

ESERDEKİ YAZILAR

Anıtın üç tarafı yazılı olup, ön yüzünde İmparator Claudius’a ithaf yer alırken, diğer yüzlerde tüm Likya sınırları içerisinde yer alan yolların ölçüleriyle birlikte bir listesi sunuluyor.

PATARA NERESİ?

Antalya’nın Kaş İlçesi sınırları içerisinde yer alan Patara, bir Likya kentidir ve Likya Birliğinin başkentliğini yapmıştır. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri ve belki de en önemlisidir

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Patara Anıtı müzede kaldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Haziran 2019 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Patara Anıtı müzede kaldı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Haziran 2019, Cumartesi
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı