ANTALYA HABERLERİ

MÜHENDİSLER UYARDI: SALLANMAYALIM ÖNLEM ALALIM

Salim UZUN/HÜRRİYET
29.01.2019 - 09:57 |Son Güncelleme :

AFAD’ın 1 Ocak itibariyle yayınladığı deprem risk haritasının Antalya Burdur ve Isparta’ya yönelik etkilerini değerlendiren Jeofizik Mühendisleri Odası Şube Başkanı Engin Erarslan, kritik uyarılar yaptı.

Salim UZUN/HÜRRİYET

TÜRKİYE Deprem Bölgeleri Haritası, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilendi. Yenilen haritanın Antalya, Isparta ve Burdur’da yürütülen yapılaşma projelerine yönelik etkisini Hürriyet için değerlendiren Jeofizik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Engin Erarslan, kritik uyarılarda bulundu.

KONYAALTI RİSKLİ

Yeni yapılan çalışmada bazı bölgelerde yüzde 40-45 oranında düşürüldüğüne dikkati çeken Erarslan, “Riskin düşürülmesi demek deprem gerçeğinin ortadan kalktığı anlamına gelmez. Özellikle Kaş, Kalkan gibi ilçelerimizde risk yüksek. Fethiye’de, Burdur’da aktif faylar var. Yani bölgemizde hala risk oranı çok yüksek. Antalya merkezde Konyaaltı riskli bölgeler arasında” diye konuştu.

1.5 METREDE SU ÇIKIYOR

Konyaaltı’nda yeraltı suyu seviyesinin yüzeye çok yakın olduğuna dikkat çeken Erarslan, “1,5 metrede derinlikte bile suyu görebiliyoruz. Bina yapılırken zemine kazıklar çakılıyor ama bu kazıklar ana karaya bağlanmıyor. Yani mevcut risk haritasına göre inşaat yapmaya kalkarsak büyük sıkıntı. Bölgede inşaat yapılırken parsel bazında etüt yapılmalı” dedi.

BOŞLUKLU YAPI FAZLA

Özellikle Antalya’da zemin farklılıklarının en üst düzeyde olduğuna dikkat çeken Erarslan, şöyle devam etti: “Falezlerin üzerindeyiz ama zemin çok büyük boşluklu bir yapıya sahip. Boşluklu yapıyı betonla doldurmak olmaz. Çünkü zemin hareket halinde. Zemin etütlerini bizzat inceliyorum. 20 metrede bile boşluklu yapı denk gelebiliyor.”

AKTİF FAYLAR VAR

“Zemin sıvılaşması, boşluklu yapılar ve yer altı suyu seviyesi takip edilmeli. Bazı bölgelerde zemin sıvılaşması riski var. Sadece harita baz alınırsa risk daha da büyür. Burdur’un tüm haritasını çıkardık, aktif faylar gördük. Bu faylar sürekli tetikleniyor. Isparta’da biraz daha riski düşük ama hepsi aynı tepsi üzerinde. Dikkatli hareket etmeliyiz. Korkudan titremeyelim ama dikkatli olalım.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden MÜHENDİSLER UYARDI: SALLANMAYALIM ÖNLEM ALALIM hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2019 tarihinde saat 09 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MÜHENDİSLER UYARDI: SALLANMAYALIM ÖNLEM ALALIM haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:41
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı