ANTALYA HABERLERİ

Lavantalı vadide ‘turizm köyü’

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
07.07.2019 - 10:41 |Son Güncelleme :

Isparta’da kamu özel iştirak desteğiyle turizm köyleri kuruluyor. Proje kapsamında lavanta, gül ve safran bahçelerinin yer aldığı 236 dönümlük üretim alanı oluşturulacak.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

RENK CÜMBÜŞÜ TURİSTİ ÇEKECEK

ISPARTA’nın Sorkuncak Köyü, kırsal kalkınma ve sürdürülebilir turizmi geliştirmek amacıyla başlatılan ‘Turizm Köyü’ projesinde pilot bölge oluyor. Eğirdir Kaymakamlığı’nın yürüttüğü çalışma kapsamında bölgede oluşturulan lavanta vadisi, safran ve gül bahçeleri ile hem üretimin hem de turizmin canlandırılması hedefleniyor. Üretici kadınlara geniş bir istihdam alanı sağlamak amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen göl manzaralı 236 dönümlük arazinin 100 dönümüne ilk etapta 55 bin lavanta fidesi ekildi.

MANZARA NOKTALARI BELİRLENDİ

Son yıllarda popüler hale gelen lavanta destinasyonlarına Eğirdir Gölü’nü de eklemek amacıyla yürütülen projenin detaylarını anlatan Eğirdir Platformu Kurucusu İbrahim Ağartan, “Platform üyeleri Çetin Meydan ve Mehmet Demirel ile birlikte çalışarak Sorkuncak Köyü’nde tespit yapıp en güzel manzara noktalarını bulduk. Lavanta vadisi olarak seçtiğimiz arazinin tamamı dolana kadar lavanta dikimi devam edecek. Safranı da Isparta’nın bir değeri olarak ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Vadinin çevresindeki çeşitli noktalara da safran ve gül bahçeleri oluşturuyoruz. Önümüzdeki yıllarda Isparta’ya tatile gelenler mor rengiyle göz kamaştıran bir lavanta vadisi manzarasıyla kahvaltı yapacaklar. Eğirdir Gölü’nün 7 farklı rengi, lavantanın, gülün ve safranın renkleriyle bir araya gelecek” dedi.

KADINLAR İÇİN ÜRETİM PLANLAMASI

Ağartan, şöyle devam etti: “Sorkuncak Köyü’nde Turizmi Geliştirme Derneği kuracağız. Eğirdir Kaymakamlığı bölgenin kadın üreticileri için iyi bir üretim planlaması hazırladı. Doğayla iç içe bir ortamda yalın bir turizm modeli oluşturulacak. Oradaki kadınların farkındalığını ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Lavanta bahçesinin bulunduğu yerin imar planı yapıldı. Kısa süre içinde projesi tamamlanacak ve turizme kazandırılacak. Şehir planlamacısı gelerek peyzaj yapacak. Orman İşletmesi ekim, dikim çalışmalarını tamamladıktan sonra kurulan bahçeler köyün tüzel yapısına devredilecek. Amacımız kırsal kalkınma kapsamında köyün bir turizm köyü olmasını sağlamak. Attığımız adımlar şimdiden meyve vermeye başladı. Bu hali ile bile Sorkuncak, bu yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yaptı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Lavantalı vadide ‘turizm köyü’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Temmuz 2019 tarihinde saat 10 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lavantalı vadide ‘turizm köyü’ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:41
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı