ANTALYA HABERLERİ

LARA SAHİLİ'NE KORUMA KALKANI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
11.08.2019 - 12:16Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Lara kıyı bandının ‘Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescil edildiğini açıkladı. ŞPO Şube Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, “Bu kararın nasıl bir yapı ortaya koyacağını bilemiyoruz. Çalışmalar yapılırken meslek odalarının görüşlerinin alınması önemli olacaktır” dedi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Antalya’nın Lara Kıyı Bandı’nın ‘Doğal Sit – Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescil edildiğini açıkladı. Resmi Gazete’de yayınlanan ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süreyle duyurulacak olan karar, sit alanı statüsüyle haritaya da işlendi.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Hürriyet’e konuşan Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Antalya Şube Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, Resmi Gazete’de yayımlanan kararı şöyle değerlendirdi: “İki yıl önce yürürlüğe giren doğal sit alanlarında koruma ve kullanma ilke kurallarına yönelik alınan karara göre daha önce 1’inci, 2’nci, 3’ncü derece doğal sit alanları, kesin korunacak hassas alanlar, nitelikli doğal koruma alanları ve sürdürülebilir koruma alanları olarak belirlendi.”

GÖRÜŞ VEREBİLİRİZ

“Lara kıyı bandı ile ilgili yapılan değişiklik, bu çalışmanın bir sonucu. Bu kararın nasıl bir yapı ortaya koyacağını henüz bilemiyoruz. Lara kıyı bandının ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ilan edilmesinin hukuki karşılığı, doğal yapıyı bozacak çalışmalara kapalı olan, insan faaliyetlerinin yer aldığı bir bölge olması. Bu çalışmalar yapılırken meslek odalarının görüş ve düşüncelerinin alınması çalışmalara önemli katkı sağlayacaktır.”

DETAYLAR ÇOK ÖNEMLİ

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bakanlık kararını detayları çok önemli. Eğer sit statüsünde değişiklik yapılıp alan üzerindeki yasal koruma zırhı zayıflatıldıysa, bu kentin geleceği için doğru bir adım olmaz. Umarım Antalya’nın kıyı bandının yapılaşmaya açılmasına imkan tanıyacak bir çalışma gündeme taşınmaz” dedi.

LARA’YA NİTELİKLİ KORUMA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanan kararında şu ifadelere yer verildi: “Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Lara Kıyı Bandı 18 Temmuz’da ‘Doğal Sit – Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescil edilmiştir. ‘Doğal Sit – Kesin Korunacak Hassas Alanı’nın tesciline ilişkin idari süreç devam etmektedir. Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararlarının yayınlanması hükmü gereği haritada belirtilen doğal sit alanının tescili tebliğ olunur” denildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden LARA SAHİLİ'NE KORUMA KALKANI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2019 tarihinde saat 12 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça LARA SAHİLİ'NE KORUMA KALKANI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ağustos 2019, Cumartesi
 • İmsak
  04:40
 • Güneş
  06:08
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı