ANTALYA HABERLERİ

KUYUM SEKTÖRÜ BDDK’YA GİDİYOR

Salim UZUN/HÜRRİYET
12.08.2018 - 10:39Son Güncelleme :

BDDK’nın kredi kartı taksit sayılarına ilişkin hazırladığı yönetmelik taslağı Antalyalı kuyumcu esnafının uykusunu kaçırdı. Taslak yürürlüğe girerse kuyumcular taksitli satış yapamayacak.

Salim UZUN/HÜRRİYET

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartı taksit sayılarına ilişkin hazırladığı yönetmelik taslağı Antalya’da faaliyet gösteren kuyumcuları ayağa kaldırdı. Mevcut sistemde 4 taksitle satış yapabilen kuyumcu esnafı, yeni taslak yürürlüğe girerse kredi kartıyla taksitli satış gerçekleştiremeyecek.

CANLI TUTUYOR

Taksit uygulamasının kuyum sektörünü canlı tuttuğunu vurgulayan Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Çelik, “Biz bu taslağa kesinlikle karşıyız. Türkiye’deki diğer oda ve derneklerle de temas halindeyiz. Taslaktaki düzenlemenin acilen değiştirilmesini istiyoruz. Aksi takdirde sektörümüz ağır darbe alır” dedi.

KUYUM SEKTÖRÜ BDDK’YA GİDİYOR

RANDEVU İSTEDİK

Türkiye’deki diğer oda ve derneklerle yapılan görüşmeler sonunda BDDK’tan randevu talebinde bulunduklarını aktaran Çelik, “Bu işin şakası yok. Altın fiyatları bu kadar yükselmişken taksit imkânın ortadan kaldırılması doğru değil. Bu hem bizi hem de tüketiciyi zora sokar. Yetkili kurumun doğru bir yaklaşım sergileyip taksit sürecini devam ettirmesini bekliyoruz” diye konuştu.

KUYUM SEKTÖRÜ BDDK’YA GİDİYOR

TEPKİ MECLİSE GELECEK

Süreci Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclisi’ne taşıyacaklarını kaydeden Kuyumculuk Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Kaya, şöyle dedi: “Taksit süreci ortadan kalkarsa esnafımızın büyük darbe alır. Biz BDDK’nın hazırladığı taslağın vakit kaybetmeden düzeltilmesini bekliyoruz. Bu talebimizi de her platformda yüksek sesle duyuracağız. Piyasaların bu kadar daraldığı bir dönemde bu taslak bizi bitirir.”

ANLAM VEREMİYORUZ

“Taslak karşısında şaşkına döndük” diyen Mertkan Kuyum sahibi Özgür Erdoğan, “Biz taksit sayılarının artmasını beklerken tam tersi bir uygulama ile karşı karşıya kaldık. Neden böyle bir karar alınmaya çalışıldığını da anlamıyoruz. Eğer sektörün uyarıları dikkate alınmazsa kuyumculuk sektörü geri dönüşü çok zor olan bir yola sokulur. Biz yetkilileri şimdiden uyarıyoruz” dedi.

KUYUM SEKTÖRÜ BDDK’YA GİDİYOR

TEPKİ MECLİSE GELECEK

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Kuyumculuk Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Kaya, şöyle dedi: “Konuyu ATSO Meclisi’ne taşıyacağız. Taksit süreci ortadan kalkarsa esnafımızın büyük darbe alır. Biz BDDK’nın hazırladığı taslağın vakit kaybetmeden düzeltilmesini bekliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden KUYUM SEKTÖRÜ BDDK’YA GİDİYOR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Ağustos 2018 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KUYUM SEKTÖRÜ BDDK’YA GİDİYOR haberi güncellenecektir.ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Ağustos 2018, Pazar
 • İmsak
  04:35
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:00
 • Yatsı
  21:24
Sayfa Başı