ANTALYA HABERLERİ

Kullanan çok denetim yok!

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
18.08.2019 - 10:42Son Güncelleme :

Antalya’da özellikle 13-16 yaş aralığındaki çocuklar tarafından yaya, bisiklet yolları ve sahillerde kullanılan ATV, scooter, ginger, mypet gibi araçların kiralanma sürecindeki yasal boşluk kazalara davetiye çıkarıyor.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

YASA YOK TEHLİKE BÜYÜK

ANTALYA’da özellikle turizm niteliği olan ilçelerde kullanılan ATV, scooter, ginger, mypet gibi araçlar trafik güvenliğini tehdit eder hale geldi. Araçların kirlanma süreciyle ilgili yaşanan yasal boşluklar tartışma konusu olurken, sivil toplum kuruluşları, özellikle 13-16 yaş aralığındaki çocukların ilgisini çeken araçların emniyet kontrollerinin yapılmasını, kiralama sürecinin ise daha detaylı ve zor hale getirilmesini istiyor.

KURALSIZLIK VURGUSU

Bisiklet haricindeki tüm araçların denetime tabi olması gerektiğini söyleyen Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, “Özellikle Antalya halkının yoğun kullandığı bir alan olan Konyaaltı Sahili’nde kuralsızlığa son verilmeli. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin acil tedbir alması gerekir. İşgal altındaki sahil bandında denetimler sıklaştırılmalı. Araç kiralayan işletmeler disipline edilmeli” diye konuştu.

YASAL DÜZENLEME ŞART

Pedal gücü dışında hareket eden her türlü aracın bisiklet yollarında kullanımının kurallara aykırı olduğunu dile getiren Antalya Bisiklet Derneği Başkanı Osman Çakır, “Bisiklet yollarını kullanarak kazalara sebep olan ATV, scooter gibi araçların sürücülerine karşı uyarı dışında bir cezai yaptırım yok. Bu alandaki yasal boşluğun yeni düzenlemelerle kurala bağlanması gerekiyor. Bu tür araçların kullanımı için ehliyet şartı getirilmeli. Can güvenliğini tehdit eden davranışlara karşı denetim yapılmalı ve trafik cezası uygulanmalı. İşaretler ve uyarı levhalarıyla herkesin kurallar hakkında bilgi sahibi olması sağlanmalı” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kullanan çok denetim yok! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kullanan çok denetim yok! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Eylül 2019, Pazar
 • İmsak
  05:18
 • Güneş
  06:38
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  19:03
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı