ANTALYA HABERLERİ

Kahramanı olabilirsiniz

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
03.03.2019 - 10:49Son Güncelleme :

Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastası 14 yaşındaki Sonat’a uygun ilik bulunup nakil yapılabilmesi için son haftaya girildi. O ihtimali gerçeğe dönüştürmek için yapılması gerekense kan merkezine gidip bir form doldurmak ve 3 tüp kan vermek.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

SONAT İÇİN SON HAFTA

ANTALYA’da Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) hastalığıyla 4 yıldır savaşan 14 yaşındaki Sonat Emre Özcan tedavi sürecinde zamanla yarışıyor. Küçük Sonat’ın sağlığına kavuşabilmesi için gerekli ilik hala bulunamadı. Uygun ilik 1 hafta içerisinde bulunamazsa mecburen baba Mehmet Onur Özcan’ın iliği alınacak. Ancak uygun iliğin en az onda dokuz uyumlu olması gerekirken, babanın iliği onda altı uyuyor. Babadan alınacak yarı uyumlu iliğin yarı yarıya yaşama şansı anlamına geldiğini söyleyen anne Sinem Güney Kuru, “Bu istediğimiz bir durum değil ama mecbur kalırsak uygulanacak. Zamanımız çok daraldı, bu son haftamız. Çocuğumun sağlığı konusunda riske girmemek için herkesten ricam, bir an önce Kızılay merkezlerine gidip kök hücre bağışçısı olmaları” diyerek duyarlılık çağrısı yaptı. 

ONLARIN KAHRAMANI OLABİLİRLER

Sonat için yapılan kampanyalarla Türkiye’de ilik bekleyen çok sayıda çocuk olduğu gerçeği de yeniden gün yüzüne çıktı. Son zamanlarda yapılan yoğun bağış kampanyalarına rağmen bu çocukların genetik ikizleri hala bulunamadı. 18-50 yaş arası sağlıklı bireyleri kök hücre bağışçısı olmaya davet eden Kızılay yetkilileri, “Araştırmalar uzun sürüyor. O yüzden bağışçı olmak isteyenler, Türkiye’nin, hatta dünyanın neresinde olursa olsun ertelemeden bir kan merkezine başvurmalı. Kulaktan dolma bilgilere inanmak yerine izlenecek süreci kan merkezlerindeki uzmanlardan öğrensinler. Bir form doldurup 3 tüp kan vererek uygun ilik bekleyen çocukların kahramanı olabilirler” şeklinde bilgi verdi.

DESTEK KAMPANYALARI

Küçük Sonat’a uygun ilik bulmak için düzenlenen kampanyalar Türkiye’nin her yerinde destek buldu. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Adanademir Spor gibi kulüplerin taraftar grupları, üniversiteler başta olmak üzere bir çok dernek ve kuruluş yardım çağrısı yaptı. Fatih Terim, Tuluhan Tekelioğlu, Emre Dayıoğlu gibi isimlerin de katıldığı kampanyaya Burdur, Muratpaşa, Döşemealtı ve Kemer belediyeleri de omuz verdi. Sonat’la ilgili en son yardım çağrısı da Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’dan geldi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Kahramanı olabilirsiniz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mart 2019 tarihinde saat 10 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kahramanı olabilirsiniz haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı