ANTALYA HABERLERİ

İŞ DÜNYASINA KİRA MÜJDESİ

Salim UZUN/HÜRRİYET
14.09.2018 - 10:25 |Son Güncelleme :

Türk Lirası’nın değerinin korunmasına yönelik yayımlanan kararname, Antalya iş dünyasının uzun süredir gündemde tuttuğu ‘dövizle kira’ krizini sona erdirdi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

TÜRK parasının korunmasına yönelik hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararname, Antalya iş dünyasının uzun süredir gündemde tuttuğu ‘dövizle kira’ krizini sona erdirdi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre 30 gün içinde döviz kiraları TL’ye çevrilecek.

GÜNDEMDE TUTTUK

Düzenlemeyle ilgili yaptığı ilk açıklamada “Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “2015 yılından beri gündemde tutuğumuz bir konunun çözüme kavuşmuş olması Antalya iş dünyasını heyecanlandırdı” dedi.

MAKUL DAVRANILMALI

Yeni sözleşmelerle ilgili kur düzenlemesinin önemine dikkati çeken Çetin, “Şimdiki asıl konu kira düzenlemesinin hangi kur üzerinden yapılacağı. Eğer bugünkü yüksek kur üzerinden hesaplama yapılırsa bu doğru olmaz. Mülk sahipleri bu konuda ılımlı olmalı. Yapılacak kira anlaşmalarında makul bir kur seviyesi belirlenmeli” diye konuştu.

CAN SUYU OLACAK

Özellikle turizm niteliği olan ilçelerde çok sayıda küçük ve orta ölçekli esnafın yabancı para birimleri üzerinden kira ödediğine işaret eden Antalya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, şöyle dedi: “Türk parasının korunması esnafın korunması demek. Kiralamalara ilişkin yeni düzenleme hepimize can suyu olacak.”

PSİKOLOJİK ETKİ

“TL kazanıp dolarla kira ödüyorduk” diyen Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, açıklamasına şöyle devam etti: “Uzun süredir beklediğimiz bu düzenleme ticaretin her noktasına yansıyacak. Bu tür müdahalelerin sadece ekonomik anlamda değil, psikolojik anlamda da katkısı oluyor. Kira ödemeleri neredeyse 2 katına çıkan esnafımız nefes alacak.”

KAPSAM GENİŞLETİLMELİ

Kira düzenlemesinin geç kalınmış ancak doğru bir karar olduğunu vurgulayan Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Şükrü Başdeğirmen, şöyle dedi: “Bu düzenlemenin kapsamı genişletilmeli. TL geliri olan iş insanları dövizle borçlanamamalı. Bankaların döviz kredi sistemi yeniden düzenlenmeli. Eğer bu yapılabilirse TL’ye yönelik koruma daha kapsamlı hale gelir.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İŞ DÜNYASINA KİRA MÜJDESİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2018 tarihinde saat 10 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İŞ DÜNYASINA KİRA MÜJDESİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2019, Pazar
 • İmsak
  05:42
 • Güneş
  07:01
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı