ANTALYA HABERLERİ

İş dünyası kredi paketini tartışıyor

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
08.11.2019 - 10:42 |Son Güncelleme :

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ‘İstihdam Odaklı Kredi Paketi’, Antalya iş dünyasının öncelikli gündemi haline geldi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

KREDİ PAKETİNE ŞARTLI DESTEK

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘İstihdam Odaklı Kredi Paketi’, yeni sezona hazırlanmak için finansmana ihtiyaç duyan iş dünyasının ilk gündemi haline geldi. Paketle birlikte 3 kamu bankası, işletmelere, esnafa ve üreticiye 2 yıla varan anapara ödemesiz, 5 yıla kadar vade içeresinde kredi imkanı sundu. Düzenlemeye göre; ek istihdam başına kredi tutarı imalat, tekstil ve konfeksiyon için 100 bin TL, diğer imalat sanayi sektörleri için 200 bin TL olacak.

KREDİLER ÖDENDİ KAYNAK DOĞDU

Reyting oranlarına göre uygulanacak yüzde 12 ile 15,3 arasında faizle 5 yıla kadar vadeli kredinin sektörleri rahatlatacağını ifade eden Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “Krediler özel sektör için güzel adımlar. Ama önce iş dünyasının üstündeki maliyet yüklerinin iptal edilmesi lazım. Geçen yıl bankalarda kaynağın bittiğini, kredi alamadığımızı söylüyorduk. Ödenen krediler nedeniyle şimdi kaynak var. Ancak mevcut ekonomik ortamda iş insanlarının kredi alacak gücü kalmadı” dedi.

ENFLASYON DA DÜŞÜRÜLMELİ

Şirketlerin mevcut kredilerini ve diğer borçlarını ödeyebilmek için mücadele ettiğini dile getiren Çetin, “İstihdam destekli kredi de verilse tek başına etkili olmayacaktır. Doğal gazda yaşadığımız artış bir yılda yüzde 70, elektrikte yüzde 76 iken üreticinin ve iş insanının işi çok zorlaştı. Maliyetlerimiz ciddi ölçüde arttı. Enflasyonun düşürülerek insanların toparlanma sürecini mümkün hale getirmek gerekiyor” uyarısında bulundu.

YENİ SEZONA HAZIRLIK İMKANI

Kredi düzenlemesinin özellikle esnaf ve tüccarlar için çok olumlu bir gelişme olduğunu kaydeden Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Antalya’da turizm sezonunun bittiği günlerde bu paketin can suyu olacağını belirtti. Esnafın yeni sezon hazırlıkları için desteğe ihtiyacı olduğunu söyleyen Dere, “Dükkanların tadilatı, ekipmanların yenilenmesi, yeni vitrin dizaynı gibi girişimler için esnaf düşük faizli kredilerle finansman imkanları bulacak” diye konuştu.

SİCİL AFFINA DA İHTİYAÇ VAR

Düşük faizli krediyle birlikte sicil affının da gündeme geldiğini vurgulayan Dere, sözlerine şöyle devam etti: “Esnafa yönelik çıkan kredilerde kırmızı çizgisi olan işletmeciler sicillerinden dolayı krediye ulaşamıyor. ‘Kredi notunuz düşük, takibe düşmüşsünüz, siciliniz bozuk’ gibi gerekçelerin sunulması esnafı zorluyor. Krediler verilirken en çok ihtiyacı olanların mahrum kalmaması için sicil affına ihtiyaç var.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İş dünyası kredi paketini tartışıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Kasım 2019 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İş dünyası kredi paketini tartışıyor haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Kasım 2019, Pazar
 • İmsak
  06:07
 • Güneş
  07:30
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı