ANTALYA HABERLERİ

İMAR UYANIKLARI VALİYİ İSYAN ETTİRDİ:"BOŞ ARAZİ İÇİN BAŞVURAN VAR”

Salim UZUN/HÜRRİYET
03.01.2019 - 10:21Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişleri Antalya’da yapılan imar barışı başvurularını mercek altına aldı. Yapılan ilk tespitlerde bine yakın başvuru iptal edildi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

MÜLKİYET ve imar sorunu olan yapılara yasallık kazandıran imar barışı uygulaması kapsamında Antalya’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişleri, 19 ilçenin tamamını kapsayan denetimler gerçekleştiriyor. Yaylaları dahi içine alan denetimlerde imar barışı başvurularının yasaya uygun olup olmadığına ilişkin tespitler yapılıyor.

MÜFETTİŞLER İNCELİYOR

Yürütülen çalışmaların detaylarıyla ilgili Hürriyet’e özel bilgiler veren Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Müfettiş incelemesi devam ediyor. Devlet, vatandaşın problemini çözmek için yasal bir düzenleme yaptı. Bu yasa çok iyi niyetli. Ancak bazı uyanıklar yeni yaptığı yapı için ‘Ben bunu 2016’da yaptım’ müracaat ediyor. Bu çok kötü bir şey. Millet olarak artık bunlardan vazgeçmemiz lazım” dedi.

BİNE YAKIN BAŞVURU İPTAL

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Antalya Aksu ilçesinde katıldığı bir programda ilginç bir taleple karşılaştığını anlatan Vali Karaloğlu, “Vatandaş ‘İmar barışı kapsamında ev yaptım yıkmayın’ diyor. ‘Yasa kapsamındaysa niye yıkalım?’ diyoruz, ‘Ben evi 2018 yılında yaptım’ diyor. İşte bu verilen masum bir hakkın müthiş kötüye kullanılması. Bizim de tespitlerimiz var. Bu kapsamda bine yakın belgeyi iptal ettik” diye konuştu.

SULANDIRMAKTA UZMANIZ

Şu ana kadar 85 bine yakın müracaat aldıklarını, başvuruların içerisinde çok ilginç taleplerin yer aldığına dikkat çeken Vali Karaloğlu, şöyle devam etti: “Hiç yapı olmayan bomboş araziye ‘Gelecekte ev yaparım’ diye müracaat edenler var. Yani yeter ki işi sulandırmak olsun. Bu konuda maalesef uzmanız. Bazılarının 1 kat evi var, ikinci kat da var diye bize müracaat etmiş. Herhalde oğlu evlenince kat atacak üzerine!”

KONTEYNIR İÇİN BAŞVURU

“Vatandaştan şunu istiyoruz; İyi niyetli bir yasayı sulandırarak hakkı olanın hakkına engel olmayın. Kaleköy’e gidiyorsunuz kadıncağız evinin önündeki sundurmasını 1 metre uzatmış diye mahkemede sürünüyor. İşte bu yasa bu problemi çözecek. Biz bunu düşünürken başka bir vatandaş yan taraftaki boş araziye uyduruk bir konteynır atıyor, o konteynırın tepeden fotosu çekiyor sonra da bize getirip ‘Benim burada binam var. 2017’de koymuştum’ diyor. Tabi o konteynırı yarın kaldırıp inşaat yapacak. Tabi biz buna izin vermiyoruz. Kimse buna tevessül etmesin.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden İMAR UYANIKLARI VALİYİ İSYAN ETTİRDİ:"BOŞ ARAZİ İÇİN BAŞVURAN VAR” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2019 tarihinde saat 10 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İMAR UYANIKLARI VALİYİ İSYAN ETTİRDİ:"BOŞ ARAZİ İÇİN BAŞVURAN VAR” haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı