ANTALYA HABERLERİ

HONAMLI KEÇİSİ UGANDA YOLCUSU

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
15.12.2019 - 10:52 |Son Güncelleme :

Yörük kültürü ile özdeşleşen, Batı Akdeniz’in verimliliğiyle ünlü Honamlı keçileri Uganda’ya ihraç edilecek. Melezleme yapılacak olan Honamlı keçileri kargo uçağı ile Uganda’ya gönderilecek.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

DÜNYA hayvancılık pazarında keçi ve oğlak ihracatıyla ilk sıralarda yer alan Uganda’nın küçükbaş hayvan üreticileri, Toroslar’a özgü Honamlı keçilerine talip oldu. Üretim verimliliğini arttırmak için melezleme işlemi yapmayı amaçlayan Ugandalı hayvan üreticileri, Antalya’daki üretim çiftliklerine ziyaretlerde bulunarak Honamlı keçilerini inceledi. Damızlık hayvan ihracatıyla ilgili prosedürler tamamlandıktan sonra dişi ve erkek Honamlı keçilerinden oluşan sürü Uganda’ya gönderilecek.

HONAMLI KEÇİSİ UGANDA YOLCUSU

KARGO UÇAĞIYLA GÖNDERİLECEK

Uganda’dan gelen heyete Antalya’daki küçükbaş hayvan üretim çiftliklerini gezdirerek bölgedeki yerli ırkları gösterdiklerini aktaran Antalya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, şöyle bilgi verdi: “Ugandalı üreticiler, Honamlı keçilerimizin verimliliğini çok beğendi. Şu aşamada damızlık canlı hayvan ihracatıyla ilgili prosedürleri yerine getirmek üzere çalışmalara başladılar. Konum olarak uzak bir ülke olduğundan ulaşım için Türk Hava Yolları ile anlaşmalı olarak bir kargo uçağının kullanılması planlanıyor.”

HONAMLI İLE MELEZLEME YAPILACAK

Ugandalı küçükbaş hayvan üreticilerinin melezleme yaparak daha gelişmiş bir keçi türü elde etmeyi hedeflediklerini belirten Öztürk, “Heyet üretim kalitesini artırmak için bir melezleme çalışması yapmayı amaçlıyor. Ugandalı üreticiler Afrika’da yetişen yerli sütçül ırkları bu bölgeye özgü etçil Honamlı ırkıyla melezleyerek et kalitesini ve verimliliğini artırmayı planlıyorlar. Aynı zamanda damızlık üretmek için dişi Honamlı keçileri de alacaklar. Uganda’ya dişi ve erkek bir sürü göndereceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden HONAMLI KEÇİSİ UGANDA YOLCUSU hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Aralık 2019 tarihinde saat 10 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HONAMLI KEÇİSİ UGANDA YOLCUSU haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ocak 2020, Pazar
 • İmsak
  06:35
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:58
 • Akşam
  18:22
 • Yatsı
  19:39
Sayfa Başı