ANTALYA HABERLERİ

HAYVAN BORSASI KURBANA HAZIR

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
06.08.2019 - 10:58Son Güncelleme :

Kurban Bayramı için geri sayımın başladığı günlerde Antalya’da kesim yerlerinin hazırlanması ve sağlık kontrollerinin yapılmasına yönelik yoğun bir hazırlık süreci başladı. 

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Ticaret Borsası’nın (ATB) ortak girişimiyle kurulan canlı hayvan borsası, Kurban Bayramı’nda oluşacak yoğun talebe karşılık vermeye hazırlanıyor. Canlı hayvan borsasında bu yıl talebin artmasının beklendiğini ifade eden Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, “Borsada insanlar çok sistemli bir ortamda kurban işlemlerini yapabilecekler. Kesimhaneye yakın olması da çok önemli bir avantaj. Hayvan alan vatandaşlar, kesimi de sorunsuz steril bir ortamda yaptırabilecekler. Tüm hayvan varlığı kayıt altına alındığı için çok önem arz ettiğini düşünüyorum. Borsadaki tüm hayvanların veteriner kontrolleri yapıldığı için ve yüksek cezai yaptırımların etkisiyle bu yılki Kurban Bayramı dönemini sorun yaşamadan geçireceğimizi düşünüyoruz” dedi. 

HİJYENİK ORTAMDA ÜCRETSİZ KESİM

Hayvancılık Kooperatifleri Birliği (HAYKOOP) Başkanı Hüseyin Simav, bayram öncesi son durumu şöyle değerlendirdi: “Bölgemizde büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığıyla ilgili bir sıkıntı yok. Girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle hayvan fiyatları geçen yıla göre yüzde 15 civarında daha pahalı satılacak. Yem maliyetinin her geçen gün artması nedeniyle besiciler ellerindeki hayvanları kurbanlık olarak satışa sunuyor. Büyükşehir’in belirlediği kurban kesim yerleri arasında Kömürcüler’de birinci etap çalışmaları tamamlanan Canlı Hayvan Borsası alanı da yer alıyor. Kömürcüler’de ücretsiz kurban kesimleri, hijyenik ortamda yapılacak.”

KESİM YERLERİ BELİRLENDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü kurban kesim işleminin hijyenik ortamlarda yapılabilmesi için 3 yerde kurban kesim hizmeti verecek. Kömürcüler Mahallesi’nde bulunan hayvan pazarında, Soğuksu Mahallesi Perşembe Pazarı’nda ve Yeşilbahçe Mahallesi Kapalı Çarşamba Pazarı’nda, bayramın ilk iki gününde veteriner hekim kontrolünde ücretsiz kurban kesim hizmeti verilecek. Halka açık yerlerde, parklarda, yol kenarlarında hayvan satışı ve kesimi yapılmasını engellemek için zabıta ekiplerinin denetim yapacak. Kurallara uymayanlara idari para cezası kesilecek.

KURBAN DÖNEMİ İÇİN ÖNERİLER

Varsak’ta kurulan pazarda ve çiftçiler vasıtasıyla yapılan kurban satışları sürüyor. Büyükbaş hayvanların kilo fiyatı 24 ile 27 lira arasında değişiyor. Hayvancılık sektörü temsilcileri, şu önerilerde bulundu: • Kurban alım ve satımı için son günü beklemeyin.  • Kurban alınırken dananın 2 yaşını bitirmiş olmasına, tüylerinin parlak olmasına ve boynuzlarına dikkat edin.• Üretimin devamlılığı için mecbur kalmadıkça dişi hayvan almayın.• Kesim yerleri olarak bağ, bahçe, sokak, apartman altı değil, beledinin resmi kesim noktalarını kullanın. Kurban etlerinin bozulmaması için dolaplarına ambalajsız şekilde poşetiyle koymasınlar.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden HAYVAN BORSASI KURBANA HAZIR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça HAYVAN BORSASI KURBANA HAZIR haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ağustos 2019, Pazar
 • İmsak
  04:49
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:46
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı