ANTALYA HABERLERİ

Gökyüzünde büyük risk

HABER MERKEZİ/ANTALYA
17.05.2019 - 11:24 |Son Güncelleme :

Antalya’nın birçok noktasından yapılan yamaç paraşütü uçuşlarının güvenliği tartışmaya açıldı. Hürriyet’e konuşan uzmanlar, pilotların yeterliliği ve uçuş malzemesinde kalite sorununa dikkati çekiyor.

HABER MERKEZİ/ANTALYA

PARAŞÜTÜ OLAN UÇUYOR

ANTALYA’da turizmin çeşitlendirilmesine yönelik yürütülen çalışmalara büyük katkı sağlayan ‘yamaç paraşütü’ etkinlikleri güvenlik tartışmasıyla gündeme taşındı. Son bir ayda gerçekleşen yaralamalı ve ölümlü kazalara dikkat çeken uzmanlar, sertifika ve malzeme yeterliliği ile ilgili yeni bir denetim çalışması yapılması gerektiğini vurguluyor.

UÇUS SAYISI ARTIYOR

Sertifika ve pilot eğitimleri konusunda Türk Hava Kurumu (THK) adına resmi faaliyet gösteren yamaç paraşütü öğretmeni Umut Aktürk, Antalya’da Alanya, Korkuteli, Tahtalı bölgesi başta olmak üzere birçok noktadan yamaç paraşütü uçuşu yapılabildiğini, uçuş sayısının ise her geçen gün arttığına dikkat çekti.

ŞARTLAR ZORLANIYOR

Yamaç paraşütü kazalarında pilotaj hatası ve hava şartlarının öncelikli etken olduğuna dikkat çeken Aktürk, “Mevsim geçişlerinde türbülans çok fazla oluyor. Pilot havaya hakim değilse aynı zamanda şartları da zorluyorsa ortaya hiç istemediğimiz sonuçlar çıkabiliyor. Yıl içindeki kazaların asıl nedeni şartların zorlanması sonucu gerçekleşiyor” diye konuştu.

SERTİFİKAYI SORGULAYIN

Yamaç paraşütü ile uçmak isteyen tatilcilerin THK eğitiminden geçen lisanslı pilotları tercih etmesi gerektiğini kaydeden Aktürk, şöyle devam etti: “THK sertifikasına sahip pilotların listesi resmi internet adresimizde mevcut. Kısa bir araştırma ile pilotun yeterli olup olmadığı tespit edilebiliyor. Yani yolda gördüğünüz bir yamaç paraşütüne binip kaza riskini yükseltmeyin.”

YASAL BOŞLUK VAR

Yamaç paraşütü turizmindeki asıl sorunun yasal boşluk olduğunu vurgulayan Umut Aktürk, riskin boyutlarını ve alınması gereken önlemleri şöyle anlattı: “Ülkemizde lisansların durumu ile ilgili ciddi bir yasal boşluk var. Ticari lisansı olmayan ama iki kişilik yamaç paraşütüne sahip biri istediği yerden uçuş yapabiliyor.”

YETERLİLİK DENETLENMİYOR

“Tek şart uçurduğunuz yolcunun rızasının olması. Şikâyet olmadığı takdirde ne pilotun ne de uçuşta kullanılan malzemenin yeterliliği denetlenmiyor. Yerel yönetimler özellikle Antalya’da bu konuya dikkat etmeli. Fethiye’de bu konu THK ve yerel yönetimler arasında yapılan özel bir çalışma ile çözüldü. Biz başta Alanya olmak üzere uçuş yapılan diğer tüm ilçelerde denetim ağının artmasını istiyoruz.”

THK BAŞKANI DA UYARDI

THK Antalya Şube Başkanı Süleyman Girgin, yamaç paraşütü kazalarının önlenmesi ve riskin minimum seviyeye indirilmesi için denetim ağının genişletilmesi gerektiğini vurguladı. Girgin, şöyle dedi: “Turizmin çeşitlendirilmesi elbette çok önemli ancak bu tür faaliyetler azami güvenlik içinde yapılmalı.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Gökyüzünde büyük risk hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mayıs 2019 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gökyüzünde büyük risk haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:41
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı