ANTALYA HABERLERİ

FAYTON ÇİLESİ SONA ERDİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
25.05.2019 - 10:33Son Güncelleme :

Antalya Büyükşehir Belediyesi, hayvan hakları savunucularını sevindirecek bir karara imza attı. Başkan Muhittin Böcek, Antalya’da yıllardır tartışmalara konu olan faytonların 10 Haziran’dan itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA’nın en merkezi noktası olan Kalekapısı’ndaki nostaljik faytonlarla ilgili defalarca gündeme gelen sorunlara bir nokta konuldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, düzenlediği basın toplantısında atlara eziyet edildiği gerekçesiyle hayvanseverlerin uzun süredir tepkisine neden olan fayton faaliyetinin 10 Haziran’dan itibariyle sona ereceğini duyurdu.

FAYTONCULARI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ

Ulaşım ve Koordinasyon Daire Başkanlığı’nda (UKOME) faytonlarla ilgili olağanüstü bir toplantı yaptıklarını, Antalya’da kent merkezi ile Alanya ve Manavgat’ta yer alan faytonlara yönelik önemli bir karar aldıklarını belirten Böcek, “Bu faaliyetin atların yaşam hakkını kısıtladığını, hatta zaman zaman hayati risk oluşturduğunu hepimiz görüyoruz. Yönetim kurulumuz da bu konuda hemfikir oldu ve bu uygulamaya son verildi. UKOME kararına göre 10 Haziran itibarıyla fayton faaliyetlerinin durdurulması ve trafikten men edilmesi kararı aldık. Hayatlarını bu işten kazandıkları parayla devam ettiren 20’ye yakın faytoncumuzun durumu ile ilgili de görüştük. Onları mağdur etmeyeceğiz. Kendilerini ya da ailelerinden birini Büyükşehir Belediyesi’nde istihdam edeceğiz. Atları da hayvanat bahçesine göndereceğiz. Biz hep ilklere imza atmaya çalıştık. Bu konuda duyarlılığın Türkiye genelinde artmasını isteriz” şeklinde açıklama yaptı.

FAYTON ÇİLESİ SONA ERDİ

BU DRAMA SON VERMEK İSTEDİK

Faytonlarla ilgili geçmiş dönemde alınan kararlara uyulmadığını ve duraklarda durulmadığını tespit ettiklerini ifade eden Böcek, sözlerine şöyle devam etti: “Kurallara uyulmadığı için faytonculuk nostaljik bir aktivite olmaktan çıkıp atlar için işkenceye dönüşüyordu. Avrupa’da faytonlarla yolculuk turizm amaçlı kullanılıyor olabilir. Ancak Avrupa’daki şartlarla ve iklim koşullarıyla Antalya aynı değil. Burada Ağustos sıcağında 1 dakika bile durmak mümkün değilken, o hayvanları buna mahkum etmek doğru değildi. Antalyamız hep güzel şeylerle anılsın istiyoruz. Yaşanan drama son vermek istedik. Bundan sonra da trafiğin zorlandığı yerlerde Ulaşım Master Planı dahilinde 3’üncü etap raylı sistemle ilgili çalışmalarımızı, bisiklet yollarını ve yeni projeleri hayata geçireceğiz.”

FAYTONCULAR İŞE ALINACAK

Böcek, “Antalya’da 15, Alanya’da 4, Manavgat’ta 1 olmak üzere toplam 20 fayton işiyle uğraşan kardeşimiz var. Genel Sekreterimiz bir hafta önce onlarla bir toplantı yaptı. Faytoncu kardeşlerimizi mağdur etmeyeceğiz. Kendilerini ya da ailelerinden bir yakınını belediyede istihdam edeceğiz. Atları ise hayvanat bahçemize alacağız” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden FAYTON ÇİLESİ SONA ERDİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Mayıs 2019 tarihinde saat 10 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça FAYTON ÇİLESİ SONA ERDİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2019, Perşembe
 • İmsak
  03:46
 • Güneş
  05:30
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:24
 • Yatsı
  22:01
Sayfa Başı