ANTALYA HABERLERİ

FAİZ DÜŞTÜ SEKTÖR UMUTLU  

Pelin GEL/HÜRRİYET
09.08.2019 - 10:10Son Güncelleme :

Kamu bankaları öncülüğünde başlatılan ‘konut kredisi faiz indirimi’ Antalya emlak piyasasını hareketlendirdi. Kamu bankaları, 0,99’dan başlayan oranlarla kredi imkanı sunuyor.

Pelin GEL/HÜRRİYET

Devlet bankalarının konut kredilerini 0,99’a düşürmesi durgunluk yaşayan inşaat sektörüne nefes aldırdı. Antalya’daki sektör temsilcileri faiz oranlarının düşmesinin sektöre can suyu olacağını belirtiyor.

EV ALMANIN TAM ZAMANI

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Gayrimenkul Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyesi Mustafa Ayanoğlu, konut kredisinin 0,99’a indirilmesinin sektöre olumlu yansıyacağını söyledi. Ayanoğlu, şöyle devam etti:

“Antalya’da inşaat sektörü yabancılara konut satışı sayesinde yılbaşına kadar çok kötü durumda değildi. Ama yılbaşından sonra ciddi anlamda yavaşladı. Yeni yapılan kredi düzenlemesi sektöre can suyu olacaktır. İnsanların gelirinde çok değişiklik olmadı ama faizlerin yüksek olması sabit gelirli insanların alım gücünü daha da düşürüyordu. Bu oranlarla bunun canlandıracağını düşünüyorum.”

‘BANKALAR İYİ NİYETLİ DAVRANSIN’

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş, faiz kararının sevindirici olduğunu dile getirdi. Karataş, “Ancak reel olarak elle tutulur bir şekilde tüketicilerin taleplerinin karşılanması gerekiyor. Bazı bankalar kredi kartı borcunu bir gün geciktirene bile kredi vermiyor. Bu yönde çok şikayet alıyoruz. Bankaların iyi niyetli davranmasını istiyoruz. Kamu bankalarında başlayan bu hareketin özel bankalarda da karşılık görmesi gerektiğine inanıyorum. Konut kredisi demek inşaat sektörünün gelişmesi, buna bağlı 250 sektörün de önünün açılması demektir” diye konuştu.

MALİYETLERİMİZ YÜZDE 60 ARTTI

Antalya’da birikmiş konut stoku bulunduğunu da kaydeden Karataş sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıllarda düşük maliyetle yapılan konutların bugün düşük maliyetle satışı söz konusu. Beton ve demir fiyatları ortada. Maliyetlerimiz çok arttı. Yeni üretimde müteahhitler yüksek girdilerle malzeme alacakları için önümüzdeki sene ev fiyatlarında maliyetlere bağlı olarak yüzde 50 ile 70 arasında bir fiyat artışı olacağını düşünüyorum.”

TÜKETİCİ HIZLI HAREKET ETSİN

ATSO Gayrimenkul Faaliyetleri Meslek Komitesi Üyesi Ayanoğlu, ciddi anlamda artan inşaat malzemesi fiyatlarının konut fiyatlarına henüz yansımadığını da belirterek, “Zamlı fiyatlar piyasaların açılmasıyla fiyatlara yansıyacaktır. Gayrimenkule yatırım yapmak için şimdi en uygun zaman” dedi.

TALEP REKOR SEVİYEDE

Faiz indiriminin piyasaya yönelik etkisini sosyal medya hesabı üzerinden değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, şöyle dedi: “Düşük faizli kredilere rekor seviyede talep geldi. Dengelenme sürecinin kazanımlarını kısa zamanda daha da ileri taşıyacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden FAİZ DÜŞTÜ SEKTÖR UMUTLU   hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça FAİZ DÜŞTÜ SEKTÖR UMUTLU   haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2019, Pazar
 • İmsak
  04:33
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  20:02
 • Yatsı
  21:26
Sayfa Başı