ANTALYA HABERLERİ

EMNİYET'İN YETENEK AVCILARI

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
20.10.2019 - 10:43 |Son Güncelleme :

Antalya Emniyet Müdürlüğü, göç mağduru ve suça sürüklenen çocukların yoğun olduğu bölgeleri mercek altına aldı. Çocuk Şube Müdürü Mehmet Tatar, özel projeyi Hürriyet’e anlattı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

ANTALYA Emniyet Müdürlüğü, çocukların sosyalleşerek ve meslek edinerek suçtan korunmalarını sağlamak amacıyla Antalya Valiliği desteğiyle bir dizi proje hayata geçirdi. ‘Umutların Hayal Olmasın’, ‘Geçmişimiz Geleceğimizin Ellerinde Canlanıyor’, ‘Çiçekleri Soldurmayalım’ ve ‘Müzik Atölyeleri’ adlı projelerle ilgili bilgi veren Çocuk Şube Müdürü Mehmet Tatar, hedeflerinin küçük yaşta eğitim hakkını kaybetmiş ve suça sürüklenmiş çocukları yeniden topluma kazandırmak olduğunu belirtti.

EMNİYETİN YETENEK AVCILARI

YARALAR MÜZİKLE SARILIYOR

Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu olmak üzere Antalya’nın merkez ilçelerinin yoğun göç aldığını aktaran Tatar, Kepez’de kurulan iki müzik atölyesinde göçle gelen çocukların şehre adapte olabilmeleri için enstrüman eğitimi verildiğini söyledi. Bağlama, piyano, gitar, keman gibi enstrümanların olduğu atölyelerde ders alan çocuklarda büyük bir değişimin gözlendiğini ifade eden Tatar, bu sayede sanat alanında büyük yeteneklerin de ortaya çıktığını söyledi.

EMNİYETİN YETENEK AVCILARI

EĞİTİMDEN KOPAN ÇOCUKLARA MESLEK

‘Çiçekleri Soldurmayalım’ projesiyle çocuklara meslek edindiklerini anlatan Mehmet Tatar, “Meslek edindirmek için 12-15 yaşları arasında çeşitli sebeplerle eğitim hakkını kaybetmiş ve suça sürüklenmiş çocuklar arasından seçim yapıyoruz. Bu çocuklara meslek eğitimleri veriliyor. Büyükşehir Belediyesi çocukların öğle yemeğini karşılıyor, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği binasını tahsis ediyor, Milli Eğitim öğretmen görevlendirmelerini gerçekleştiriyor, İŞKUR da malzeme temini yapıyor ve maddi destekte bulunuyor” şeklinde bilgi verdi.

EMNİYETİN YETENEK AVCILARI

HER ZANAAT USTASINA BİR ÇIRAK

‘Geçmişimiz geleceğimizin ellerinde canlanıyor’ projesinde ise gençlerin zanaat ustaları tarafından yetiştirildiğini söyleyen Şube Müdürü Tatar, atölyelerde dokumadan çiniye, cam işleme sanatından takı tasarımına, ebrudan minyatüre birçok dalda eğitim verildiğini dile getirdi. ‘Her ustaya bir çırak’ sloganıyla öğrencilerin Kaleiçi’ndeki Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nde ve Konyaaltı Olgunlaşma Enstitüsü Mehmet Zeki Balcı Yerleşkesi’nde eğitim aldıklarını belirten Tatar, dersler sırasında ortaya çıkan eserlerin de çeşitli etkinliklerde sergilendiğini söyledi.

SUÇA KARIŞAN ÇOCUĞA ROL MODEL

Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan’ın talimatıyla sadece bir kez suça karışan 50 çocuk için de ‘Umutların Hayal Olmasın’ adlı özel bir proje uyguladıklarını anlatan Tatar, “Bu çocuklarla sürekli irtibat halinde olup ikinci kez suça karışmalarını önlemek istedik. Proje kapsamında eğitim ve öğretim sezonu başında çocukların tamamına kırtasiye malzemeleri ve okul ihtiyaçları temin ettik. Aileleriyle beraber piknik yaptık. Çocuklarla sinemaya gittik. Rol model toplantıları yaptık. Onlara ihtiyaçlarına özel hediyeler aldık. Bu 50 çocuktan biri dahi tekrar suça karışmadı. Çabamız sonucunda aldığımız geri dönüş muhteşem oldu” dedi.

BAĞIMLILIĞA KARŞI NARKO TİM

Çocukları madde bağımlılığından ve suçtan korumak için Antalya’daki tüm okulların etrafında narkotik, trafik ve asayiş birimlerinden oluşan Narko TİM’ler ve ekipler tarafından denetimlerin yapıldığını bildiren Tatar, “Milli Eğitim, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile esnaf odaları bizim proje paydaşlarımız. Okul etrafındaki aydınlatmalardan trafik sorunlarına kadar her konuyu inceliyoruz. Madde bağımlılığıyla mücadele için AMATEM ve birçok kurumla beraber çalışıyoruz. Tedavi olan çocukların rehber öğretmenleri ve aileleriyle görüşüyoruz. Bazı durumlarda çocukların sahipsiz oldukları düşünülmesin diye takip için özel personel görevlendiriyoruz. Bağımlılık, bahis ve ganyan oyunlarıyla ilgili riskli bölgelerde önleyici faaliyetler yürütüyoruz ve adli süreçleri takip ediyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden EMNİYET'İN YETENEK AVCILARI hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2019 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EMNİYET'İN YETENEK AVCILARI haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Kasım 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:08
 • Güneş
  07:31
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı