ANTALYA HABERLERİ

Elmalı MYO'da deprem tatbikatı

DHA
06.11.2019 - 12:50 |Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Akdeniz Üniversitesi Elmalı Meslek Yüksekokulu'nda öğrenciler ile idari ve akademik personele yönelik deprem eğitimi verildi. Eğitim sonrası deprem ve deprem sonrası yangın tatbikatı yapıldı.

Tatbikatta, doğal afetler grubunda bulunan ve günümüz teknolojisi ile önceden tahmin edilmesi mümkün olmayan olası deprem durumunda neler yapılması gerektiği anlatıldı. Mühendis Mehri Reis, “Ülke olarak fay hatları üzerinde bulunmamız, her an deprem riski ile karşı karşıya kalmamıza neden olmaktadır. Bu sebeple deprem hazırlığının, toplumun en küçük parçası olan aile içinde yapılacak toplantılarla başlaması gerekiyor. Her evde deprem sonrası ilk 72 saat temel ihtiyaçların karşılanabileceği, en az bir adet deprem çantası olmalı" dedi.

Daha önce yaşanmış deprem görüntülerinden örneklerle bilgilendirme yapan Mehri Reis, “Depreme kapalı bir alanda yakalanılırsa; deprem anında özellikle pencere, balkon kenarları, kapı altları, merdivenler ile asansörlerden uzak durulmalı. Sağlam bir eşyanın yanında çök, tutun ve kapan pozisyonu ile hayat üçgeni oluşturulmalı. Deprem sonrasında ise deprem için hazırlanan acil durum çantasını alarak sigorta, doğalgaz vanası vb. kapatarak bina hızla terk edilmelidir. Enkaz altında kalındıysa enerji ve su tüketimini verimli kullanıp, ara ara ses çıkarmak kurtulma şansını artırmaktadır" diye konuştu.

Yapılan bilgilendirme eğitiminin ardından öğrenci ve personelle deprem tatbikatı yapıldı. Tatbikatta depremin ilk anında çök, tutun ve kapan pozisyonu ile bekleyen öğrenciler, deprem bittikten sonra binayı başarılı bir şekilde, kısa sürede boşaltarak önceden belirlenen toplanma alanına yöneldi. Ayrıca AFAD yetkilileri deprem sonrası oluşabilecek yangına nasıl müdahale edileceği hakkında eğitim vererek yangın söndürme tatbikatı yapıldı.

Her iki eğitimden sonra Elmalı MYO Müdürü Doç. Dr. Halil Demir tarafından AFAD yetkililerine teşekkür edildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Elmalı MYO'da deprem tatbikatı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Kasım 2019 tarihinde saat 12 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Elmalı MYO'da deprem tatbikatı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Kasım 2019, Pazartesi
 • İmsak
  06:02
 • Güneş
  07:24
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:16
Sayfa Başı