ANTALYA HABERLERİ

‘DOST İŞİ’ DENETİME SON

Salim UZUN/HÜRRİYET
20.12.2018 - 10:37Son Güncelleme :

1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni yapı denetim sistemi düzenlemesi, yeni konut yoğunluğu ve deprem riski fazla olan Antalya gibi kentler için önem taşıyor.

Salim UZUN/HÜRRİYET

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yapı denetim sistemi düzenlemesi 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe girecek. Yeni sisteme göre; yapı denetim firmaları elektronik ortamda belirlenip bakanlık tarafından görevlendirilecek. Böylece yapı denetim firması parasını müteahhitten almayacağı için denetimlerin niteliği konusundaki soru işaretleri ortadan kalkacak.

GÜVENLİ YAPI

Sistemin yeni yapı yoğunluğu en yüksek illerin başında gelen Antalya’ya yönelik yansımalarını değerlendiren İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, “Bu uygulama hem yapı denetim firmalarını, hem de firmalarda çalışan arkadaşlarımızı rahatlatacak. Artık kontroller layıkıyla yapılacak” diye konuştu.

SULANDIRILMAMALI

Daha önceki sistemde ciddi uygulama hatalarının bulunduğunu kaydeden Balcı, “Artık iş kaygısı ortadan kalkacak. Daha önce maalesef yapı denetim firmasının ücretini müteahhit arkadaşlar ödüyordu. Bu nedenle denetimin niteliği ile ilgili soru işaretleri oluyordu. Umarım yeni sistem sektörün paydaşları tarafından sulandırılmaz” dedi.

DÜZEN BOZULMUŞTU

“Hastalıklı yapıdan kurtulduk” diyen Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği Genel Başkanı Tekin Saraçoğlu, şu bilgileri aktardı: “Artık kimse aklına estiği gibi iş yapamayacak. Proje ne ise onu uygulayacaklar. Açıkça söylüyorum; düzen bozulmuştu. Bir insan işverenini ne kadar denetleyebilir? Bakanlık bu sıkıntıyı gördü. Daha kötüsü bu işleri belediyeler yönlendirmeye başlamıştı. Şimdi bu süreç düzene gerecek.”

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Yapı denetim kuruluşları, 1 Ocak 2019 tarihini takip eden ilk iş gününde yapılacak birinci sıralamada yönetmelikle belirlenecek her bir yapı grubu için noter huzurunda çekilecek kura ile puanı sıfır kabul edilerek sıralanacak. Yapı denetim kuruluşlarına 1 Ocak’tan sonra sorumluluğunu üstlendiği her bir yapının yapı denetimi hizmet sözleşmesinin bedeli kadar puan verilecek. Bu puanlandırma her bir yapı grubu için ayrı ayrı yapılacak ve o grup için verilen puan diğer grup için yapılan puanlandırmaya eklenmeyecek. Yapı denetim kuruluşları her bir yapı grubu için puanı az olandan çok olana doğru sıralanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ‘DOST İŞİ’ DENETİME SON hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Aralık 2018 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘DOST İŞİ’ DENETİME SON haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı