ANTALYA HABERLERİ

Domatesçinin gözü sınır kapısında

Pelin GEL/HÜRRİYET
09.10.2019 - 10:16Son Güncelleme :

Yaz döneminde umduğunu bulamayan Antalya’nın domates üreticisi, İran ile Irak arasındaki sınır kapısının kapanması üzerine umudunu Irak’a yapacağı ihracata bağladı.

Pelin GEL/HÜRRİYET

UMUT IRAK PAZARINDA

TÜRKİYE’nin domates üretim deposu olan Antalya’da üretici umudunu Irak pazarına bağladı. Bu yıl Konya ovasında geçmiş yıllara göre daha fazla domates ekimi yapılması domates üreticisini zarara uğrattı. Yeterince para kazanamayan üretici Irak’tan gelen haber üzerine umudunu bu pazara bağladı.

SINIR KAPISI KAPANDI

Reuters’ın haberine göre İran yönetimi Irak’taki gösteriler nedeniyle Irak’la arasındaki iki sınır kapısını kapattığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl güzlük domatesin para etmediği Antalya’da İran ve Irak sınır kapısı kapanınca Irak’ın domates ihtiyacı Antalya’dan karşılanmıştı. Üretici bu yıl da bunun olmasını umut ediyor.

AVRUPA İHRACATI ŞAŞIRTTI

Bu yıl domates üreticisinin zor bir yıl geçirdiğini açıklayan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi ve komisyoncu Cüneyt Doğan, 20 yıl sonra bu yıl ilk kez hava şartları dolayısıyla temmuz ayında Avrupa’ya ciddi domates ihracatı yapıldığını, bu nedenle yaylada üretilen domatesin de rahatlıkla satılacağını düşündüklerini ama durumun umdukları gibi gitmediğini söyledi. Doğan, “Avrupa’ya bu sene ihracat olunca yayladaki domates üreticileri de iyi kazanır dedik. Fakat Polonya’da domates hasadı geç başlayınca bizim domatese rağbet edilmedi. Bir de bu yıl Konya Ovası’nda çok fazla salçalık domates ekimi olunca domates üreticisi umduğunu bulamadı” dedi.

DOMATES PARA ETMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl güzlük domatesin para etmediğini, son anda İran’da bomba patlamasıyla Irak ve İran sınır kapısının kapandığını ve Irak’ın Türk domatesine yöneldiğini açıklayan Doğan, şöyle konuştu:

“Irak domatesi bizden alınca güzlük domates para etmişti. İki üç gün önce de İran ve Irak sınır kapısının kapandığı haberini okuduk. Bu devam ederse domates üreticisinin yeniden yüzü güler.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Domatesçinin gözü sınır kapısında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2019 tarihinde saat 10 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Domatesçinin gözü sınır kapısında haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:37
 • Güneş
  06:56
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:31
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı