ANTALYA HABERLERİDEMRE HABERLERİ

Demre'de turizm paneli

DHA
09.10.2019 - 10:48Son Güncelleme :
DHA

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)- ANTALYA'nın Demre ilçesinde 'Demre'nin Ekonomik ve Toplumsal Gelişiminde Bir Başka Turizm Mümkün mü?' konulu panel düzenlendi.

Demre Belediyesi Kültür Salonu'nda düzenlenen panele konuşmacı olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Mortan, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve eski Antalya Milletvekili ve iş insanı Dr. Hasan Ünal katıldı. Paneli Kaymakam Onur Şatıroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gümrükçü, Likya Uygarlıkları Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, Belediye Kültür Müdürü Yusuf Ülker, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Narin Ünal, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Koparıcı, İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Şahin, belediye meclis üyeleri, turizmciler ve vatandaşlar izledi.

'DEMRE'DE TURİZM OLACAK VE GELİŞECEK'

Panelde ilk konuşmayı yapan Kaymakam Onur Şatıroğlu, "Demre'de göreve başlayalı 1.5 ay oldu. Şunu gördüm. Demre'de turizm için her şey var. Tarih, doğa, deniz. Demre'de turizm olacak ve gelişecek. Dileğim turizmi Demrelilerin yapması. Yoksa birileri gelip burada turizm yapar. Demreliler de bu işletmelerde çalışır. Dileğim işletmelerin sahibinin buranın insanı olması" dedi.

'DEMRE HENÜZ TURİZM KONUSUNDA ÇOK BAKİR'

Prof. Dr. Kenan Mortan, "Türkiye'de dünyada sayı olarak en çok turist çeken 6 ülkeden biri. Ancak turizmde sağladığı gelir açısından ilk 10 ülke arasına giremiyor. Bunun nedenini araştırmalıyız, irdelemeliyiz. Evet ülkemizde bir kitle turizmi yarattık. Baktığınız zaman, yetkililerin söylediklerini dinlediğiniz zaman kulağa hoş geliyor. Ancak yaşanabilir, sürdürülebilir yerel bir turizm oluşturamadık. Her şey dahil turizm sistemi maalesef kültür turizmini yok ediyor. Bunun sonucu olarak turizm ülkemizde mevsimlik işçi gibi. Kalıcı bir istihdam olanağı yaratmıyor. Demre henüz turizm konusunda çok bakir. Dev oteller ve tatil köyleri yok. İyi düşünün. Kitle turizmine değil, butik turizme yönelin. Şunu unutmayın. Turist yerel halkla birlikte yaşamak istiyor. Ülke kültürünün tanığı olmak istiyor. Siz bunu sağlayın. Butik oteller, aile pansiyonları yaparak turizmin hizmetine sunun. Gördüğüm şu Demre'de turizmin motoru aile pansiyonculuğu olmalı" diye konuştu.

'GÜN GEÇİRMEDEN İYİ DÜŞÜNÜN'

Dr. Hasan Ünal, "Hepimiz Demre'yi ilk olarak turfandacılığın merkezi olarak tanımlarız. Bir Demreli olarak söylüyorum. Demre'de tarımın geleceği yok. Kişi başına düşen arazi miktarı miras paylaşımları yoluyla her geçen gün düşüyor. Arazi miktarı ve sera miktarı belli. Tarımda girdi maliyetleri her geçen gün artarken, kişi başına düşen gelir azalıyor. Gün geçirmeden iyi düşünün ve acil olarak turizme yönelin" dedi.

'HAZİNE HAZIR ÖNÜNÜZDE'

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da paneldeki konuşmasında şunları söyledi:

"Demre dünyanın hiçbir yerinde bir arada bulunamayacak hazinelerle dolu. Noel Baba, Myra Antik Kenti, Likya Uygarlıkları Müzesi, Andriake Antik Kenti, Kekova, Batık Kent, Simena Antik Kenti, Üçağız, Likya Yolu, sahilleri, plajları hepsi birer dünya markası. Hazine hazır önünüzde. Değerlendirmek Demrelilere düşüyor. Korkmayın. Öyle şatafatlı otellere ihtiyacınız yok. Butik oteller, aile pansiyonları, campingler yaparak kendinize alternatif geçim kaynağı yaratın. Bunun için de çok geç kalmayın."

Panel soru- cevap bölümüyle sona erdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Demre haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Demre ilinden Demre'de turizm paneli hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2019 tarihinde saat 10 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Demre'de turizm paneli haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:37
 • Güneş
  06:56
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:31
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı