ANTALYA HABERLERİ

DEFİNECİLERE ÖZEL TAKİP

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
21.05.2019 - 10:25 |Son Güncelleme :

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Işın, kültür varlıklarını yok eden definecilerin nasıl kontrol altına alınacağı konusunda rapor hazırladı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

AKDENİZ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Işın, dikkat çekici veriler sunduğu ‘Sürdürülebilir Arkeoloji’ adlı çalışmasında tarihi ve kültürel değerlerin etkin şekilde kullanılabilmesi için önerilerde bulundu. Tarihi eserlerin korunması konusunda süren tartışmalarda arkeologların definecilerle konunun iki ayrı tarafıymış gibi eş değer tutulmalarına tepki gösteren Gül Işın, “Hala bilimsel kazılara başlanan ama ödenek yetersizliği ya da bürokrasi nedeniyle kaderine terkedilen kültürel miras alanları var. Buralarda elinde detektör hatta iş makinaları ile defineciler cirit atıyor” dedi.

DEFİNECİLERE ÖZEL TAKİP

AVUSTURYA’NIN GÜNDEMİNDE

Tarihi ve kültürel varlığın kayıt altına alınmasındaki yetersizliklerden bahseden Gül Işın, araştırmasında, “Türkiye’de tescilli sit alanı 19 bin civarında. Kültür Bakanlığı’na bağlı sadece 190 müze ve 138 düzenlenmiş ören yeri bulunuyor. Oysa İngiltere’de tescilli sit alanı sayısı 50 bin. Kayıtlarda 915 sit alanının bulunduğu Antalya’da ise, sadece 28 müze ve ören yeri var. Avrupa’ya kıyasla kayıt konusunda çok gerideyiz. Ne Pisidya’yı ne de Likya’yı koruyabiliyoruz. Pamfilya zaten oteller bölgesi. Biz ilgilenmiyoruz ama Avusturya Parlamentosu’nda Antalyalı eserlerin neden asıl topraklarından uzaklarda olduğu gündeme geldi. Bir parlamenter, 134 yıldır Viyana Müzesi depolarında sergilenmeyi bekleyen Heron Anıtı’yla ilgili soru önergesi sundu” bilgilerine yer verdi.

DEFİNECİLERE ÖZEL TAKİP

ARKEOLOJİ POLİSİ ÖNERİSİ

Kaçak kazı ve tarihi eser kaçakçılığının yoğun yaşandığı ülkelerde emniyet teşkilatı içinde ‘Kültürel Mirası Koruma Birimi’ olduğu yönünde bilgi veren Işın, tarihi eserlerin korunması için özel eğitim almış arkeoloji polislerinin görevlendirilmesini önerdi. Müzeler ve ören yerlerinde bu alanda eğitim almış personelin çalıştırılmasının önemine de değinen Işın, “Müze müdürlüklerinde görevli personel, kazılarda da görev aldıkları için koruma konusunda etkin olamıyor” diye konuştu.

ULTRAVİYOLE IŞINLA İNCELEMEDİK

Arkeoloji alanında bilimsel çalışmaların bürokrasiye bağımlılıktan kurtarılması gerektiğini söyleyen Işın, “Araştırmalar yaparken bürokratik engellere takıldığımız için dünyadaki ilerlemeye ayak uyduramıyoruz. Bu nedenle arkeolojik açıdan son derece zengin bir geçmişe sahip Antalya’da henüz birçok tarihi alanda etkin seviyede araştırma yapamadık. Mesela 500 bin yıl öncesine ışık tutan Karain Mağarası’nın duvarlarında bile ultraviyole ışınlarla inceleme yapmadık, duvar resmi var mı bakmadık” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden DEFİNECİLERE ÖZEL TAKİP hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mayıs 2019 tarihinde saat 10 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DEFİNECİLERE ÖZEL TAKİP haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:41
 • Güneş
  07:00
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı