ANTALYA HABERLERİ

BATI AKDENİZ'DE HANGİ İLÇE KİME OY VERDİ?

Salim UZUN/HÜRRİYET
26.06.2018 - 10:11Son Güncelleme :

Antalya, Burdur ve Isparta’da ipi göğüsleyen Cumhur İttifakı, meclise 12 milletvekili gönderdi. İttifaka öncülük yapan AK Parti, Antalya’da 16, Isparta’da 13, Burdur’da 10 ilçeden lider olarak çıktı.

Salim UZUN/HÜRRİYET

CUMHURBAŞKANLIĞI ve 27’nci Dönem Milletvekili Seçimleri için Batı Akdeniz’de sandık başına giden seçmen, tercihini Cumhur İttifakı’ndan yana kullandı. Antalya, Isparta ve Burdur’da oy oranlarını artıran AK Parti, meclise toplam 11 milletvekili gönderdi. Aynı ittifakın içinde yer alan MHP ise 1 vekilde kaldı. Millet İttifakı içinde yer alan CHP 6, İYİ Parti 4 vekille mecliste temsil edilecek.

OYLAR NASIL DAĞILDI?

Peki, bölgenin lideri konumundaki Antalya’da oylar nasıl dağıldı? Cumhurbaşkanı adaylarının oy dağılımına etkisi hangi yönde oldu? Partilerin en yüksek, en düşük oy aldıkları ilçeler hangileri?

BATI AKDENİZDE HANGİ İLÇE KİME OY VERDİ

AK PARTİ 16 İLÇEDE LİDER

AK Parti, hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimine yönelik oy dağılımında 19 ilçenin 16’sından lider olarak çıktı. Milletvekilliği seçiminde en yüksek oyu yüzde 48,2 ile Akseki’den aldı. En düşük oy aldığı ilçe ise yüzde 22,2 ile Konyaaltı oldu. AK Parti 7 ilçede yüzde 40 oy oranının üzerine çıktı. Toplam 6 vekil çıkaran AK Parti, toplamda yüzde 34,8’lik oy oranına ulaştı. Antalya’da en yüksek oyu (56,6) Akseki’den alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplamda yüzde 42,8 oy aldı.

EN YÜKSEK OY KONYAALTI’NDAN

CHP, milletvekilliği seçim yarışını 3 ilçede (Konyaaltı, Muratpaşa, Gazipaşa) lider olarak tamamladı. Toplamda yüzde 29,2 oy oranına ulaşan CHP, en yüksek oyunu yüzde 44,4 ile Konyaaltı’ndan aldı. En düşük oy oranı ise yüzde 19,6 ile Aksu’dan geldi. 2 ilçede yüzde 40’ın üzerine çıkan CHP, meclise 5 milletvekili gönderdi. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Muratpaşa, Konyaaltı ve Kemer’den lider olarak çıktı. İnce, en yüksek oyunu (59,5) Konyaaltı’ndan aldı. İnce’nin toplam oyu yüzde 38,8 olarak kayıtlara geçti.

BATI AKDENİZDE HANGİ İLÇE KİME OY VERDİ

İYİ PARTİ SÜRPRİZİ

Antalya’da en büyük sürprizi İYİ Parti yaptı. 6 İlçede yüzde 20 oy seviyesinin üzerine çıkan İYİ Parti, milletvekilliği seçiminde toplam yüzde 17 oy oranına ulaştı. İYİ Parti en yüksek oyunu yüzde 27,4 ile Serik’ten, en düşük oyunu ise 13,4 ile Kepez’den alarak meclise 3 vekil gönderdi. Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, en yüksek oyunu (23,9) Serik’ten, en düşük oyunu (9,0) ise İbradı’dan aldı. Akşener’in toplam oy oranı ise yüzde 13,5’te kaldı.

MHP VE HDP 1 VEKİL

Milletvekilliği seçiminden 4’üncü parti olarak çıkan MHP, yüzde 10,1’lik oy oranı ile meclise yalnızca 1 vekil (Abdurrahman Başkan) gönderebildi. 8 ilçede yüzde 10’luk oy oranının üzerine çıkan MHP, en yüksek oyunu yüzde 14’le Manavgat’tan, en düşük oyunu ise yüzde 4,8 ile İbradı’dan aldı. Seçim barajını geçen HDP de Antalya’dan 1 milletvekili (Kemal Bülbül) çıkaran siyasi partiler arasına girdi. Toplamda 7,2 oy alan HDP, en yüksek oyunu (12,2) Kepez’den aldı. HDP’ye en düşük oy ise Akseki ve İbradı’dan geldi. HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş toplamda 4,1 oy aldı. Demirtaş’a en yüksek oy Kepez İlçesi’nden (9,2) geldi.

BURDUR VE ISPARTA OY DAĞILIMI

Burdur’da 11 ilçenin 10’undan seçim zaferi ile çıkan AK Parti, toplam yüzde 43,1’lik oy oranı ile 2 milletvekilini meclise gönderdi. CHP ise yüzde 20,2’lik oy oranı ile 1 milletvekilinde kaldı. Isparta’da 13 ilçenin tamamından lider çıkan ve 47,8’lik oy oranına ulaşan AK Parti, 3 milletvekili çıkardı. Isparta’da 2’inci sıraya İYİ Parti yerleşti. İYİ Parti 18,4’lük oy oranı ile meclise 1 vekil gönderdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden BATI AKDENİZ'DE HANGİ İLÇE KİME OY VERDİ? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Haziran 2018 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BATI AKDENİZ'DE HANGİ İLÇE KİME OY VERDİ? haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı