ANTALYA HABERLERİ

ASPENDOS’A MÜHÜR ŞOKU

HABER MERKEZİ
06.05.2019 - 10:43 |Son Güncelleme :

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun gösteri alanı olarak kullandığı Antalya Aspendos Arena’nın ruhsat sorunu nedeniyle mühürlenmesi gündemde.

HABER MERKEZİ

ANADOLU danslarını çağdaş figürlerle birleştiren Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun 2008 yılından beri gösteri alanı olarak kullandığı Antalya Aspendos Arena’nın ruhsat sorunu yeniden gündeme taşındı. Serik Belediyesi’ne bağlı ekipler merkezin bulunduğu alana giderek yeni tespitlerde bulundu.

ASPENDOS’A MÜHÜR ŞOKU

MAHKEME KARARI VAR

Yetkili birimlerin mahkeme kararı üzerine merkeze gittiği öğrenilirken, Hürriyet’e konuşan Serik Belediye Başkanı Enver Aputkan, şu bilgileri verdi: “Elimizde mahkeme kararı var. Arazinin sahibiyle de birtakım problemler yaşanmış. Ayrıca iskân sıkıntıları var. Ekiplerimiz bölgeye gitti ve yetkililerle görüştü.”

SÜRE VERDİK

“Mahkeme kararına rağmen belediye olarak iyi niyetli davranıp süre verdik. İnşallah hukuki soranları çözerler de sıkıtı ile karşı karşıya kalmayız. Biz de bu tür kültür merkezlerin devamını istiyoruz. Ancak ortada mahkeme kararı olunca uyulması gerekiyor. Şu anda mühürleme yok, gün verildi.”

TESPİT YAPILDI

1300 metrekarelik sahnesi ve 5 bin kişilik seyirci kapasitesine gösteri merkezinde yapılan tespitle ilgili konuşan merkez yetkilileri, “Kesinlikle mühürleme diye bir şey yok. Sadece birtakım tespitler yapıldı. Belediye başkanı ile de görüşüldü. Merkezimizdeki faaliyetler devam ediyor. Konuyla ilgili Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan daha detaylı bir açıklama yapacak” dedi.

AVUKATI KONUŞMUŞTU

25 dönümlük arazinin sahibi Hüseyin Avni Aykol’un açtığı tahliye davası sonrası Hürriyet’e konuşan Erdoğan’ın avukatı İlkser Akbulut, şu bilgileri vermişti: “Şu an o tiyatroyu taşımaya kalksanız birkaç milyon, yeniden inşa ettirseniz on milyonlar harcamanız gerekir. Buna rağmen karşı taraf tahliye istedi. Bu tiyatro pek çok dansçıya ekmek veriyor. Burada bir sanat hareketi var. Sürece böyle bakmak lazım. Şu an için tahliye söz konusu değil.”

YIKIM KARARI ALINMIŞTI

Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’nun gösterileri daha önce dünyaca ünlü Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştiriliyordu. 2008 yılında 2 bin yıllık antik tiyatronun restorasyon işlemleri gündeme geldikten sonra Anadolu Ateşi’nin gösterileri durduruldu. Bunun üzerine o günkü adıyla Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun izniyle 5 bin kişi kapasiteli Aspendos Arena kuruldu. Ancak Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, 2017 yılında Aspendos Arena’nın yıkımına karar verdi. Yıkım kararı sonrası açıklama yapan Mustafa Erdoğan, “Tarihe, tiyatro yıkan bir kurul olarak mı geçmek istiyorlar” diyerek tepki göstermişti.

TURİSTLERİN GÖZDESİ

Anadolu’nun zengin kültürel tarihinin izlerini taşıyan sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği 1300 metrekarelik sahnesi ve 5 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip bir gösteri merkezi olarak hizmet veren Aspendos Arena’da her yıl nisan-kasım ayları arasında Anadolu Ateşi ve Troya gösterileri dönüşümlü olarak sahneleniyor. Gösterilere, Antalya’ya gelen binlerce yerli ve yabancı turist katılıyor.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ASPENDOS’A MÜHÜR ŞOKU hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Mayıs 2019 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ASPENDOS’A MÜHÜR ŞOKU haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:46
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı