ANTALYA HABERLERİ

ANTİK ÇAĞLARDA PAZARIN CAZİBESİ

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
06.05.2019 - 10:39 |Son Güncelleme :

AKMED, Kaleiçi’ndeki Ayayorgi Kilisesi’nde her yıl yeni bir sergiyi sanatseverlerin ilgisine sunacak. Bu sergilerden ilki olarak ziyarete açılan ‘Pazarın Cazibesi’, antik çağların alışveriş alışkanlıklarına ışık tutuyor. 

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

KOÇ Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nin (AKMED), şimdi Antalya Kaleiçi Müzesi olan Ayayorgi Kilisesi’nde “Pazarın Cazibesi: Tarih Boyunca Akdeniz Dünyasında Alışveriş” adlı ilk sergisi, çağlar boyunca değişen alışveriş alışkanlıklarını tarih meraklılarıyla buluşturuyor. Uygarlık tarihinin en eski sikkeleri ve terazi ağırlıklarının hikayeleriyle birlikte sunulduğu sergi 31 Ağustos’a kadar gezilebilecek.

ANTİK ÇAĞLARDA PAZARIN CAZİBESİ

SİKKELER VE TERAZİ AĞIRLIKLARI

Numismatik alanında Türkiye’nin önde gelen bilim insanlarından olan Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Oğuz Tekin küratörlüğünü üstlendiği sergiyle ilgili şöyle bilgi verdi: “Firavunlar dönemi Mısır’ından başladık, Mezapotamya Uygarlıkları, Persler, Klasik ve Helenistik Çağ, Eski Yunan Şehir Devletleri, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine uzandık. Antik çağda her şehir devletinin ve krallığın bir arması vardır ve bu sembolleri paraların, terazi ağırlıklarının üzerine koymuşlardır. Hiçbir yerde sikke yokken Anadolu’da Lidya Krallığı’nda sikke vardı. Biz bu sergiyle Anadolu’nun en eski sikkelerini buraya getirdik.”

ANTİK ÇAĞLARDA PAZARIN CAZİBESİ

ADALET HER ŞEYİN ÜSTÜNDE

Antik çağların alışkanlıklarına bir bakış niteliği taşıyan kolleksiyonun bir ticaret sergisi olmadığının altını çizen arkeolog Prof. Dr. Oğuz Tekin, agoralarda ve pazar yerlerinde günlük alışverişi işlediklerini belirtti. Roma’da Bizans’da agoralarda nasıl alışveriş yapıyorlardı, hangi ürünler satılıyordu, günümüzü çağrıştıran döviz büroları nasıl çalışıyordu, Aspendoslu, Pergeli insanlar alışverişte hangi para birimini kullanıyordu gibi sorulara yanıt aradıklarını aktaran Tekin, “Tarih boyunca alışveriş alışkanlıklarının değişimi bu sergide görülüyor. Antik çağda, Bizans’da, Osmanlı’da terazi ağırlığının alışveriş yapanın göz hizzasında olması hayati önem taşıyor. Terazi iki parmakla tutuluyor, diğer üç parmak havada kalıyor. Adalet o dönemin olmazsa olmazı olarak pek çok sembolle karşımıza çıkıyor” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ANTİK ÇAĞLARDA PAZARIN CAZİBESİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Mayıs 2019 tarihinde saat 10 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ANTİK ÇAĞLARDA PAZARIN CAZİBESİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:45
 • Güneş
  07:05
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı