ANTALYA HABERLERİ

Antalya'da orman alarmı

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
24.08.2019 - 10:18Son Güncelleme :

Antalya Valiliği, hafta başına kadar en yüksek seviyeye çıkacak olan orman yangını riski ile ilgili uyarı yayımladı. Uyarıda hava sıcaklığının 40 dereceye kadar ulaşacağı, nemin ise yüzde 15 seviyelerine kadar düşeceği bilgisi aktarıldı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

KURU HAVAYA DİKKAT!

ANTALYA Valiliği, orman alarmı riskini en üst seviyeye çıkardı. İlgili kamu kurumlarının yanı sıra vatandaşları da sosyal medya aracılığıyla uyaran Valilik, hava sıcaklığının 40 dereceye kadar ulaşacağını, nemin ise yüzde 15 seviyelerine kadar düşeceği bilgisini aktardı. Açıklamada kuru havanın yaratacağı olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.

Uyarıdan hemen sonra Hürriyet muhabirine orman yangınlarının önlenmesine yönelik alınan son tedbirler hakkında bilgi veren Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, “Tüm ekiplerimiz kuru hava nedeniyle oluşacak olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldı. Şu anda 94 arazöz, 30 su ikmal aracı, 51 ilk müdahale aracı, 14 dozer, 14 greyder, 5 ekskavatör, 8 treyler, 1 idare helikopteri ile Düzlerçamı, Alanya ve Manavgat’ta olmak üzere 4 kiralık genel maksat helikopter göreve hazır” dedi.

220 HAVUZ İNŞA EDİLDİ

24 saat faaliyette olan 48 gözetleme kulesi bulunduğunu da aktaran Dikici, şöyle devam etti: “12 uzaktan algılama sistemi ile ormanlarımız sürekli olarak gözetleniyor. Bu sayede yangınların anında tespiti ve erken müdahale yapılıyor. Helikopterlerin ve arazözlerin etkinliğini arttırmak amacıyla, su alınan doğal kaynaklara ilaveten 500-2000 ton arasında 220 havuz inşa edildi. Bölge Müdürlüğü’nde 190 teknik personel ve 783 çalışan söndürme ve haberleşme organizasyonunda görev yapıyor.”

ÖNLEME ODAKLI FAALİYET

Yaz aylarıyla birlikte art arda yaşanan orman yangınlarıyla ilgili mücadele stratejisi geliştirmeye yönelik özel bir rapor hazırlayan Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi (TODBA) Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, etkin mücadele için ‘söndürme’ değil ‘önleme’ odaklı çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı. Çalışmada, yüzde 90 oranında insan kaynaklı, yüzde 10 da yıldırım gibi doğal sebeplere bağlı yangınlara karşı atılması gereken önleyici adımlar yer aldı.

Orman Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı son verilere göre, yangınların yüzde 53’nün nedeninin belirleyemediği tespitine değinen Tuncay Neyişçi, “Nedeni belirlenen yangınların yüzde 30’u ihmal ve kaza, yüzde 6’sı da kasıt olarak sınıflandırılıyor. Nedeni belirsiz yangın oranının çok yüksek olması, önlem almak için yeterli bilgiye ulaşamadığımızı gösteriyor. Yangın sırasında ve sonrasında vakit kaybedilmeden uzman ekipler görevlendirilerek olayın nedeni araştırılmalı ve rapora bağlanmalı” dedi.

STRATEJİ VURGUSU

Neyişçi, orman yangınları ile etkin mücadele için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

1-Bütçenin bir kısmı eğitim, kamuoyu oluşturma, insan-orman ilişkilerini düzeltme gibi önleyici tedbirlere ayrılmalı.

2-Orman içinden giden ana yollara sigara izmariti konusunda uyarıcı ve akılda kalan uyarı levhaları konulmalı.

3-Orman içi ve bitişiğindeki yapıların yangına karşı belirli standartlarda olması sağlamalı.

NADASA BIRAKMA ÇAĞRISI

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şubesi tarafından yapılan genel çağrıda ise şöyle dendi: “Alevlerin tarumar ettiği yangın alanlarına, ağaçlandırma amacıyla dozerlerle, kazmalarla girilip yeni bir tahribata sebep olunmaması gerekiyor. Ormanlarımızın toparlanarak yeşile dönmesi için bir yıl şans verilmeli. Doğa kendi yarasını saracaktır. Saramadığı yerlere müdahale edilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya'da orman alarmı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya'da orman alarmı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:17
 • Güneş
  06:37
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:05
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı