ANTALYA HABERLERİ

Antalya’da barış rekoru

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
17.06.2019 - 10:13 |Son Güncelleme :

İmar Barışı başvurularında rekor kıran Antalya’da, 160 bin yapı kayıt belgesi talebi oluşturuldu. Bu kapsamda elde edilen gelir ise 1 milyar 136 milyon 550 bin TL olarak açıklandı.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

YASAYA UYMAZSA KAÇAK SAYILACAK

YAPI Kayıt Belgesi olmayan konutların İmar Barışı dahilinde kayıt altına alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tanınan süre sona erdi. Antalya, 160 bin başvuru ile rekor kırarken, 1 milyar 136 milyon 550 bin TL gelir elde edildi. Barıştan Türkiye genelinde 10 milyon 79 bin kişi faydalandı.

KEPEZ VE MANAVGAT LİDER

İlçelere göre başvuru dağılımını belirleyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Antalya’da İmar Barışı’na başvurunun en yoğun olduğu ilçelerin yüzde 13’le Kepez ve Manavgat olduğunu açıkladı. Bu ilçeleri yüzde 9,2’yle Alanya, yüzde 8’le Muratpaşa, 6,6’yla Serik, 6,5’le Aksu, 6,3’le Kemer, 5,6’yla Konyaaltı ve 3,5’le Döşemealtı takip ediyor.

BELEDİYELER TESPİT YAPACAK

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, Hürriyet muhabirine şu bilgileri aktardı: “İmar başvurularıyla ilgili işlemler sona erdikten sonra belediyeler tespit çalışmalarına başlayacak. 2018’den sonra yapıldığı tespit edilen ve belgelenen yapılar için düzenlenen belgeler iptal edilecek. İmar Barışı kapsamına dahil edilmeyecek olan bu alanlarla ilgili kaçak yapı işlemleri uygulanacak.”

KORUMA KURULU ONAYLAMIYOR

İmar Barışı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Emrah Kaya, başvuru sürecinde bazı belirsizliklerin yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Otel, alışveriş merkezi, hastane gibi tanımlanmış olan yapı kullanma izin belgesine sahip olan gayrimenkullere verilen bazı haklar, ev ve dükkânlara tanınmadı. Muhtemelen bu konu mahkemelik olacak. Harç hesaplamasında da, ticari alan ve konut alanı ayrımını ne belediyeler, ne de vatandaş sağlıklı şekilde yapabildi. Ayrıca Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Kaleiçi ve Side antik kentlerinde İmar Barışı kaynaklı yapı kayıt belgelerini tanımıyor ve belge alan vatandaşlar hakkında suç duyurusunda bulunuyor.”

KÜLTÜREL VARLIKLAR KORUNMALI

Arkeolojik ve doğal sit alanlarını içeren Side, Kaleiçi, Alanya Kalesi ve Patara gibi alanların İmar Barışı kapsamına alınmamasını başından beri talep ettiklerini belirten Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi Başkanı Ebru Manavoğlu ise bu konuya dikkatli yaklaşılmasından memnun olduklarını ifade etti. Antalya’nın zengin doğal ve kültürel değerlerinin sürdürülebilirliği için turizm potansiyeli yüksek alanları hassasiyetle korumanın önemine işaret eden Manavoğlu, “Birçok sit alanında izinsiz yapılmış ve yıkım kararı olan yapılar, tescilli yapılar da dahil olmak üzere bu süreçte imar barışına başvurdu. Kentimizin geleceği için bu başvuruların korumacı bir bakış açısıyla değerlendirileceğini umuyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya’da barış rekoru hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Haziran 2019 tarihinde saat 10 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya’da barış rekoru haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Kasım 2019, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Güneş
  07:26
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı