ANTALYA HABERLERİ

ANTALYA TOPTANCI HALİ ESNAFI:E-FATURAYA HAZIR DEĞİLİZ

Pelin GEL\HÜRRİYET
05.12.2019 - 10:19 |Son Güncelleme :

31 Aralık itibariyle toptancı hallerinde başlatılacak olan e-fatura sistemi Antalyalı komisyoncuları tedirgin etti. Esnaf, elektronik sisteme geçiş için altyapı hazırlıklarının yetersiz olduğunu savunuyor.

Pelin GEL\HÜRRİYET

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşlarının 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda hal kayıt sistemini de e-belge uygulamalarına entegre edileceği açıklanmıştı. Yeni sistemle sebze ve meyve fiyatlarında yapılan manipülasyonların anlık olarak izlenebilmesi öngörülüyordu. Sektör temsilcileri, Resmi Gazete’de yayınlanan ve 31 Aralık itibarıyla yürürlüğe girecek olan e-fatura sisteminin olumlu ve olumsuz yanlarını Hürriyet’e anlattı.

31 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Üyesi ve komisyoncu Cüneyt Doğan, 31 Aralık itibarıyla hal kayıt sistemindekilerin cirosuna bakılmaksızın e-faturaya geçeceklerini açıkladı.

ANTALYA TOPTANCI HALİ ESNAFI:E-FATURAYA HAZIR DEĞİLİZ

BİLDİRİM SIKINTISI

Sistem ile kayıt dışının önlenmesinin amaçlandığını dile getiren Doğan, e-faturada bildirimin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Sistemde Ticaret ve Maliye Bakanlığı’na ayrı ayrı bildirim yapılıyor. Bu bildirimler birleştirilmeli. Denetlemeyi belediyeler yapıyor. Denetimler de bildirime göre yapılıyor. Ticaret Bakanlığı’na malın künyesi ve kilosu bildiriliyor. Ama Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da o araca ne kadar yük yüklendiğini e-faturaya bunların işlenip işlenmediğine bakması çok daha anlamlı olur.”

GEÇİŞ HAZİRANDA YAPILSIN

Komisyoncu Nevzat Akcan, Antalya Toptancı Hali’nde 144’ü komisyoncu olmak üzere tüccarlarla beraber 800 esnafın yer aldığını söyledi. Haldeki çoğu şirketin e-fatura sistemi için altyapısının hazır olmadığını vurgulayan Akcan, şöyle dedi: “Sistem doğru hazırlandı ancak esnafın altyapısı buna hazır değil. Bu nedenle bu geçişi haziran ayına kadar uzatılmasını istiyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ANTALYA TOPTANCI HALİ ESNAFI:E-FATURAYA HAZIR DEĞİLİZ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Aralık 2019 tarihinde saat 10 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ANTALYA TOPTANCI HALİ ESNAFI:E-FATURAYA HAZIR DEĞİLİZ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ocak 2020, Cuma
 • İmsak
  06:36
 • Güneş
  07:59
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı