ANTALYA HABERLERİ

AKÜLÜ FAYTONLA EZİYETE SON

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
24.06.2018 - 12:47Son Güncelleme :

Hayvanlara yönelik şiddet ve eziyete karşı Antalya’da sivil toplum kuruluşları tek ses oldu. Atların sağlığı için akülü fayton çözümü de gündemde.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

SON günlerde art arda yaşanan hayvana şiddet vakaları, yasal değişiklik ihtiyacını ve koruyucu tedbir taleplerini beraberinde getirdi. Antalya’da bulunan sivil toplum örgütlerinden, hem hayvanlara zarar verilmesine hem de sağlıksız koşullarda çalıştırılmasına karşı duyarlı sesler yükseliyor. 

YENİDEN GÜNDEMDE

Kalekapısı’nda bulunan faytoncularla ilgili tartışma da yeniden gündeme gelirken, hem geleneği sürdürecek hem de atlara eziyetin önüne geçecek ‘akülü fayton’ konusu tartışmaya açıldı. Hayvanseverlerin sosyal medyada büyüyen tepkilerinden sonra yasal düzenleme yapılması seçim vaatleri arasına girerken hayvan hakları temsilcileri bu konudaki taleplerini sıraladı.

MECLİSE SUNMUŞTUK

Hayvan haklarıyla ilgili yasal düzenlemeyi sivil toplum örgütleriyle birlikte daha önce meclis gündemine birçok kez getirdiklerini söyleyen Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, “Bugüne kadar yasal düzenlemeler yapılmadı. Hayvanlara işkence edenlere ciddi yaptırımlar uygulanması konusunda gerçekçi adımlar atılacaksa sivil toplum örgütlerinin konuyla ilgili görüş ve önerileri meclis komisyonlarında duruyor” şeklinde konuştu.

CEZA CAYDIRICI OLUR

Mevcut yasada sahipli hayvanlara eziyet edilmesine hapis cezası olduğunu hatırlatan Antalya Veterinerler Odası Başkanı Muammer Saygılı, sahipsiz hayvanlara zarar verenlerin ise ceza almadığının altını çizdi. Şu anda bununla ilgili yasal düzenlemeler üzerine çalışıldığını söyleyen Saygılı, “Sokak hayvanlarına şiddete de ceza getirilirse caydırıcı olacaktır. Yaptırımlar da ağırlaştırılmalı” dedi.

BELEDİYELERE GÖREV

Hayvan duyarlılığını sadece barınak ve geçici bakım evlerine bırakmamak gerektiğini söyleyen Saygılı, “Hayvan koruma dernekleri de destekleyici faaliyet yürütmeli. Tüm belediyelerin geçici bakım evlerini kurup nüfus planlaması yolunda kısırlaştırma çalışmalarını yapması gerekiyor. Ayrıca sirkler yasaklanmalı. Yunusların dar alanlarda tutulması intiharlarına sebep oluyor” diye konuştu.

ATLAR ÇOK ÇİLE ÇEKECEK

Atlı faytonlara çözüm olarak elektrikli faytonların kullanılması yönündeki önerilerin son derece olumlu olduğunu da belirten Saygılı, şöyle dedi: “Yeşildere Mahallesi (Zeytinköy) şehirleştikçe orada atların yaşam koşulları daha da zorlu hale gelecek. 20 yıl önce Almanya merkezli bir hayvan koruma derneği faytonlar için motorlu bir sistem önerisinde bulunmuştu.”

KURALA UYULMUYOR

Antalya’da yaz aylarında 45 dereceye çıkan sıcakta faytonlarda atların çalıştırılmasının doğru olmadığını dile getiren Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık, “Yaptığımız eylemlerden sonra yaz aylarında faytonların akşam 6’dan gece 12’ye kadar çalıştırılması kararı alındı. Ama gündüz gittiğinizde atların orada olduklarını görüyorsunuz. ‘Gelin müdahale edin’ diyebileceğimiz bir ekip de yok. Hayvanlara zulüm olan her şeyin önüne geçmek zorundayız” diye konuştu.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AKÜLÜ FAYTONLA EZİYETE SON hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Haziran 2018 tarihinde saat 12 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AKÜLÜ FAYTONLA EZİYETE SON haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı