ANTALYA HABERLERİ

Aktarda büyük tehlike

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET
20.08.2019 - 10:22Son Güncelleme :

Antalya’da neredeyse her köşe başında satış yapan aktarların durumu TBMM gündemine taşındı. Meclis komisyonuna rapor sunan eczacılar, aktarların insan hayatını tehdit ettiğini savundu.

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET

AKTARLAR DENETLENSİN

ANTALYA’da neredeyse her mahallede bulunan aktarların sattığı bitkisel ürün ve karışımların durumu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine geldi. Tıbbi ve aromatik bitkileri araştırmakla görevli meclis komisyonuna özel bir rapor sunan eczacılar, aktarların insan hayatını tehdit ettiğini savundu.

SAĞLIK VURGUSU

Meclise sunulan raporla ilgili Hürriyet’e konuşan Antalya Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Ertekin, “Bitkinin tüm analizlerini yapan tek meslek dalı eczacılık. Aktarlar ise kontrolsüz ve ciddi sağlık sorunlarına yol açacak öneriler ve karışımlarla halkın karşısına çıkıyor” dedi.

NE OLDUĞU BELİRSİZ

Aktarlarda satılan papatya türleri üzerinde özel bir inceleme yapıldığını kaydeden Ertekin, “Satılan ürünlerin hiçbirinde tıbbi nitelikli içerik bulunmadı. Çünkü ne üretim ne de hasat yöntemleri doğru. Ne olduğu belirsiz ürünleri halka sunuyorlar” diye konuştu.

KANSER KARIŞIMI!

Aktarların çok ciddi sağlık vaatleri ile toplum karşısına çıktığını vurgulayan Ertekin, şöyle devam etti: “Kısırlığa, hatta kansere iyi geliyor diyerek birtakım karışımlar satılıyor. Bunu yapamazsınız. Çünkü en ufak bir hata ciddi sağlık problemlerine yol açar.”

MAYDANOZ BİLE TEHLİKELİ

“Bitkinin hasat, kurutma şartları bile çok önemli. Bunlara uyulmazsa o sattığınız bitkiler çöp olur. Zaten vatandaşa satılan da paralı çöp. Çünkü ruhsat yok, denetim yok. Tarçın kanamayı artırır. Maydanozun içinde çinko var, yarım bağ kaynatıp hamile bir kadına içirseniz düşük riskini artırırsınız.”

BİLGİ EKSİĞİ VAR

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İffet Çankaya: “Aktar kış çayı olarak hemen ekinezyayı tutuşturuyor elinize. Hiçbiri ‘Ekinezyayı 6-8 haftadan fazla kullanırsanız karaciğer toksitesine gider, daha uzun kullanırsanız organ yetmezliğine gider’ demez. Ama bunu eczacı bilir ve ilaç etkileşimleri için uyarır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Aktarda büyük tehlike hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aktarda büyük tehlike haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Eylül 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:19
 • Güneş
  06:38
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:21
 • Akşam
  19:01
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı