ANTALYA HABERLERİ

Akdeniz’de Maraş heyecanı

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
26.06.2019 - 10:06Son Güncelleme :

KKTC’de 1974 yılından beri kapalı olan Maraş’ın yeniden turizme kazandırılmasına yönelik girişimler Antalyalı turizmcileri heyecanlandırdı. 

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

 

TURİZM YATIRIMCISI MARAŞ’I BEKLİYOR

KIBRIS’ta bir zamanların Las Vegas’ı diye adlandırılan ve 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekâtı’ndan sonra kapatılarak ‘hayalet kent’ unvanını alan Maraş’ın, 45 yıllık aradan sonra Kıbrıs Türk yönetimi altında yeniden yerleşime açılmasının planlanması Antalyalı turizmcileri harekete geçirdi.

BAŞBAKAN ÇAĞRI YAPTI

Şu anda 10 binin üzerinde yatak kapasitesine sahip olan Maraş’ta turizm canlılığının yeniden sağlanması için 10 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç olduğu belirtilirken, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ın Maraş’ın turizme kazandırılması amacıyla Türk turizmcilere yaptığı çağrıyı Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı değerlendirdi.

ORTAK PROJE ÇAĞRISI

Maraş konusu siyasi olarak çözüme kavuşturulduktan sonra turizmciler tarafından proje üretilebilir hale geleceğini belirten AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Siyasi engeller kaldırılırsa her iki ülkenin turizm bakanları, turizm sektörü temsilcileri bir araya gelerek konuyu enine boyuna değerlendiririz ve ortak proje geliştiririz. Kıbrıs’la yapacağımız ortak çalışma turizm potansiyelini Akdeniz’e çekmek için faydalı olacaktır. Bu adımlar Türk turizminin gelişimine büyük katkı sunar” dedi.

YATIRIMCI İÇİN FIRSAT

Türkiye’deki ürün çeşitliliğini artırmak isteyen yatırımcılar ve farklı bölgelerde tesis açan büyük gruplar için Maraş’ın çok cazip bir fırsat olacağının altını çizen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, “Maraş’taki oteller çok uzun yıllardır atıl vaziyette olduğu için ömrünü tamamlamıştır. Bölgenin turizme yeniden kazandırılacak olması hem Kıbrıs turizmi için hem de Türkiye’deki yatırımcılar için bölgeyi çok cazip hale getirecektir. Maraş, 40 yıldır turizme kapalı bir yer olduğu için önce bir fizibilite çalışmasıyla mevcut yapılan durumu tespit edilmeli. Ardından bir yatırım planı oluşturulmalı” diye konuştu.

MARAŞ’TA KUMAR OLMASIN

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Maraş’ın çok başarılı bir turizm destinasyonuna dönüştürülebileceğini söyledi. Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Burası ‘aile tatili’ destinasyonu haline getirilebilir. Bu nedenle Maraş bölgesi turizme açılacaksa kumar turizmine kapalı olmalı. Kıbrıs, istemediği algıdan kurtulmak için bölgeye yeni bir soluk getirmesi lazım. Bölge, aile tatillerine hitap edecek şekilde dizayn edilirse, ortaya yeni bir ürün çıkar. Fakat yine kumar odaklı bir turizm merkezi olursa, yeni bir turist kitlesini bölgeye çekemez.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Akdeniz’de Maraş heyecanı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Haziran 2019 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Akdeniz’de Maraş heyecanı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Haziran 2019, Çarşamba
 • İmsak
  03:47
 • Güneş
  05:33
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:56
 • Akşam
  20:28
 • Yatsı
  22:05
Sayfa Başı