ANTALYA HABERLERİ

AKBB'nin üye sayısı 74 oldu

DHA
29.10.2018 - 10:22Son Güncelleme :
DHA

 

ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Belediyeler Birliği'nin (AKBB) 2018 yılı son olağan meclis toplantısında 3 belediyenin üyelik başvurusu kabul edildi. AKBB'nin, üye belediye sayısı 74'e çıktı.

AKBB'nin, 8 gündem maddesinin görüşüldüğü bu dönemki son olağan meclis toplantısı, Mimar Sinan Kongre Merkezi Düden Salonu'nda yapıldı. Kepez Belediyesi ve AKBB Başkanı Hakan Tütüncü, yönetimindeki mecliste birliğin 2019 çalışma programı ile 3 milyon 150 bin TL olan tahmini bütçesi oy birliği kabul edildi.

Gündem maddelerinin oylanmasının ardından Başkan Hakan Tütüncü, birlik başkanlığındaki 4,5 yılını değerlendirdi. Birliğin 1978'de kurulduğunu anımsatan Tütüncü, “Bu tarihten bugüne görevde bulunan birlik başkanları, kendi imkânlarınca iyi şeyler yaparak AKBB'yi güzel bir birlik haline getirmişlerdir. Geçmiş dönemde görev yapmış tüm birlik başkanlara teşekkür ederim" dedi.

Tütüncü, kendi döneminde birliğin kurumsal yapısını güçlendirmeye ve bilinirliğini artırmaya öncelik verdiklerini söyledi. Başkanlığa seçildiğimde üye belediye sayısının 41 olduğunu kaydeden Başkan Tütüncü, kendi döneminde bu sayının 74'e çıktığını kaydetti. Malatya'dan bile birliğe üye olan belediye olduğunu vurgulayan Başkan Tütüncü, "Birlikteki çalışmalarımızdan memnuniyet duyulması üye sayısının artmasını tetikledi" dedi.

20 KARDEŞ BELEDİYE

Kardeş belediyeciliğe de önem verdiklerini anlatan Başkan Tütüncü, "Kardeş ve dost ülkelerdeki belediyelerle yakın bir hukuk geliştirmek, onlara destek olmak, tecrübe, bilgi paylaşımında katkı sağlamak için 20 üzerinde belediyemizi kardeş belediyecilik çalışmamıza dâhil ettik" dedi.

'ANTALYACİTY EXPO MARKA DEĞERİNİ ARTIRDIK'

Bir önceki birlik başkanı Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in başlattığı Antalya City Expo'yu bambaşka bir yere götürdüklerini vurgulayan Tütüncü, "Bu fuarın, Antalya'nın önemli markalarından birisi haline gelmesine, Türkiye'nin yerel yönetimler noktasında önemli markalarından biri olmasına önemli bir kapı araladık. Antalya City Expo'yu Çok güzel bir fuar haline getirdik" diye konuştu.

Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması

Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması'nı da başlattıklarına değinen Tütüncü, "Belediyelerimizde motivasyonun artırılmasını sağlamaya dönük bir ödül sisteminin geliştirilmesinin doğru olacağını düşündük. Bu yarışmanın 3 ödül sürecini geride bıraktık. Yarışmanın 4. ödül törenini Kasım ayının sonunda yapacağız. Bu proje yarışması Türkiye'de bölgesel belediye birlikleri içerisinde sadece Marmara ve Akdeniz Belediye Birliklerinde var" dedi.

'BİRLİK BÜTÇESİ YÜZDE 80 BÜYÜDÜ'

Eğitim çalışmalarının yanında üye belediye ziyaretlerine de önem verdiklerini kaydeden Başkan Tütüncü, "4 yıl içerisinde bütçemizdeki büyüme yüzde 80'ler seviyesindedir. Bu rakam önemli bir büyümedir.

Birliğimize kazandırdığımız önemli yeniliklerinden birisi de AKBB'nin kültür yayınlarını kurduk" dedi.

'MADDİ VE MANEVİ BEKLENTİ OLMADAN ÇALIŞTIK'

31 Mart 2019'da yerel seçimlerin yapılacak olmasından dolayı AKBB'nin son olağan meclis toplantısını yaptıklarını anımsatan Hakan Tütüncü, "Güzel ve özverili çalışmalar yaptık. Bir yandan belediye başkanlığını, meclis üyeliğini sürdürmek kolay olmadı. AKBB başkanlık görevimizi bir protokol görevi ya da bir onursal vazife olarak da görmedik. Bunun ötesinde birliğe mesai harcayalım, katkı verelim istedik. Birlik başkanlığında maddi ve manevi hiçbir beklenti olmadan çalışmanın doğru olduğunu düşündük. Belediyeler birliğinde görev yapmak meccani bir iştir. Yani herhangi bir ücrete dayalı bir iş değildir. Belediye birliği başkanları maaş almazlar, seçilmişler için birlikler maaşlı yerler değildir. Burada gönüllülüğe dayalı fahri çalışma anlayışının olduğunu bilmenizi isterim. Gönüllülük ilkesinden vazgeçmeden bizimle mesai harcayan, güzel çalışmaları bölgemize kazandıran çok değerle birlik meclis üyelerimize teşekkür ederim" diye konuştu

Hakan Tütüncü'nün konuşmasından sonra Afyonkarahisar Tatarlı, Konya Yalıhöyük ve Denizli Honaz belediyelerinin üyelik başvurusu oy birliğiyle kabul edildi. Meclis, eski Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya'nın istifasıyla boşalan encümen üyeliği görevine Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu'nu getirdi.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde AKBB'nin üye sayısı 74 oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı