ANTALYA HABERLERİ

AFETE HAZIR DEĞİLİZ!

Ceren DENİZ/HÜRRİYET
17.08.2019 - 10:51Son Güncelleme :

Akdeniz Üniversitesi Geoteknik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Dipova, başta deprem olmak üzere tüm afetlerin oluşturacağı etkileri önceden hesaplayan özel bir plana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ceren DENİZ/HÜRRİYET

SON aylarda Akdeniz ve Ege’de korkuya sebep olan depremler, fay hatlarının risk durumuyla ilgili akıllarda soru işareti yarattı. Hareketlenen fay hattının Antalya’yla doğrudan bağlantısının olmadığını vurgulayan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Geoteknik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Dipova, “Denizli’de yaşanan deprem, yüzeye yakın ve büyük ölçekli olduğu için Antalya’da hissedildi. Ancak Ege’deki depremler Antalya’daki fayları tetikleyerek burada bir deprem yaratmaz” dedi.

PARİS’TE SUNUM YAPTIK

Üç boyutlu analizlerle Antalya’daki deprem tehlikesinin sanılandan daha az olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Dipova, araştırma sonuçlarını şöyle aktardı: “Eskiden Antalya tehlikeli bölgelerden biri olarak sınıflandırılıyordu. Ancak hesap yöntemi değiştirdiğimizde anladık ki Antalya şehir merkezinde büyük bir deprem tehlikesi yok. Akdeniz Üniversitesi’nde yaptığımız bu çalışmayı Paris’te de sunduk. Körfez fayları çok derinde ve çok uzakta olduğu için sönümlenerek geldiğini fark ettik.”

KOORDİNAT VE RİSK TESPİTİ

Prof. Dr. Dipova sözlerine şöyle devam etti: “Son çıkan Deprem Yönetmeliği’nde de aynı hesap yöntemiyle bizim ulaştığımız sonuçlara ulaşıldı. Antalya eskisi gibi 2’nci derece deprem bölgesi sayılmaz. Zemini zayıf bölgeler elbette var. Ancak deprem bölgesi diye bir kavram yok. Koordinatları giriyoruz ve yapının maruz kalacağı deprem ivmesinin ne olacağını buluyoruz. Tabi yine de eski yapılarda sorun var. Yeni planlanan yapıların tamamen kurallara uygun inşa edilmesi gerekiyor.”

TOPLANMA ALANI VURGUSU

Antalya’da deprem riski düşmüş olsa da hortum, taşkın, fırtına gibi afetlerin yoğun yaşandığı bir bölge olduğu için ‘Afetlere Karşı Acil Eylem Planı’ hazırlanması ve afet toplanma bölgelerinin oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Dipova, Antalya’da afet anında toplanılabilecek alanların tüketildiğini söyledi. Dipova, “Kalan son alanlar da teker teker sosyal donatı alanı yapılıyor. Antalya’nın en önemli eksiği bu ve bir an önce çare bulunmalı. Başımıza bir şey geldiğinde hepimiz Atatürk Parkı’na hücum edeceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden AFETE HAZIR DEĞİLİZ! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AFETE HAZIR DEĞİLİZ! haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:17
 • Güneş
  06:37
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:23
 • Akşam
  19:05
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı