ANTALYA HABERLERİ

‘Acil’ dönüşüm mağdur etmesin

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET
30.06.2019 - 09:51 |Son Güncelleme :

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un duyurduğu ‘acil durumda zorunlu dönüşüm’ uygulamasına Antalya’daki meslek odalarından şartlı destek geldi.

HABER MERKEZİ/HÜRRİYET

HIZLI DÖNÜŞÜM RİSKİ AZALTIR

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edilen düzenlemeye göre; kendiliğinden çöken veya zeminin kayması, heyelan, yangın gibi afetler veya patlama gibi olaylar neticesinde ağır hasar gören yapıların bulunduğu alanlara ilişkin kentsel dönüşüm uygulaması ‘maliklerin muvafakati’ aranmaksızın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararı ile yapılacak.

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Bu düzenleme sayesinde Antalya’daki birçok riskli yapıya devlet eliyle müdahale edilmesinin önü açılırken, uygulamanın olumlu ve olumsuz yönlerini Hürriyet’e değerlendiren Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Antalya Şube Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, şöyle dedi: “Kentsel dönüşüm konusunda yerel yönetimlerin de kapsamlı çalışmaları var. Yeni uygulamalar da bu çalışmaların bir neticesi olabilir.”

KAPSAMLI DÜŞÜNMELİYİZ

“Fakat asıl önemli olan süreci çok yönlü olarak ele alabilmemiz. Antalya’da riski yapıların olduğu mahalleler mevcut. Balbey bunlardan sadece biri. Riskli yapıya hızlı müdahale edilmesi elbette önemli. Ancak süreç yürütülürken tüm faktörler gözetilmeli. Yani emrivaki yapmadan, vatandaşı mağdur etmeden süreç yönetilmeli. Bunu yapabilirsek hem risk ortadan kalkar hem de mülk sahipleri mağdur edilmez.”

UZMANLAR YÖNETMELİ

“Beklemeden dönüşüm hepimiz için iyi” diyen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, “Bu karar dönüşümde hızı artırır. Ancak bu sürecin içerisine mutlaka meslek odalarının dahil edilmesi gerekiyor. Çünkü kentsel dönüşümde maalesef ciddi mağduriyetler ortaya çıkıyor. Bu mağduriyetleri önleminin en akılcı yolu süreci tarafsız olarak yöneten, teknik yeterliliği olan meslek odalarını yetkilendirmek” dedi.

BAKAN ANLATMIŞTI

Acil durumda zorunlu dönüşümü detaylarıyla anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hürriyet’e şu bilgileri vermişti: “Vatandaşa ‘evi boşaltmak zorundasın, al taşınma yardımın ve kira yardımın’ diyerek sürece başlayacağız. Can riski olan yerde bekleme şansımız yok. Yeni ev yapılınca tapusunu alırken de borçlu mu alacaklı mı hesaplanacak. Mülkiyet hakkı ve mülkiyetin değeri göz ardı edilmeyecek.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden ‘Acil’ dönüşüm mağdur etmesin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Haziran 2019 tarihinde saat 09 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ‘Acil’ dönüşüm mağdur etmesin haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ekim 2019, Salı
 • İmsak
  05:44
 • Güneş
  07:04
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:51
 • Akşam
  18:20
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı