ANTALYA HABERLERİ

12 TL’LİK ‘SAHİL’ ZAFERİ

Salim UZUN/HÜRRİYET
20.10.2018 - 10:01 |Son Güncelleme :

Antalya Topçam Plajı’nda yürüyüş yapmak isteyen Erol Çebi’den 12 TL otopark ücreti alındı. Çebi, uygulamayı tüketici hakem heyetine taşıdı ve heyetten emsal niteliğinde bir karar çıktı.

Salim UZUN/HÜRRİYET

ANTALYA’nın Konyaaltı İlçesi Topçam Plajı’nda eşi Marina Çebi birlikte yürüyüş yapmak isteyen hukuk bürosu çalışanı Erol Çebi, görevliler tarafından kendisi ve eşinden toplam 12 TL otopark ücreti alınması üzerine konuyu tüketici hakem heyetine taşıdı. Yaklaşık 7 ay süren uzman incelemesinin ardından özellikle sahil beldelerindeki ücret uygulamalarına ilişkin emsal niteliğinde bir karar ortaya çıktı.

12 TL’LİK ‘SAHİL’ ZAFERİ

12 TL ÖDEDİM

Yaşadığı olayın detaylarını Hürriyet’e anlatan Erol Çebi, “Eşimle birlikte deniz kenarında yürüyüş yapmak istedik. Büyükşehir Belediyesi tarafından günlük piknik alanı olarak ayrılan bölgeye geldiğimizde kapı girişinde araç sahiplerinden 18 TL, yayalardan ise kişi başı 6 TL ücret alındığını öğrendim. Görevli ücret ödemeden deniz kenarında yürüyüş yapamayacağımızı söyledi. Bunun üzerine 12 TL ödemek zorunda kaldım” dedi.

UYGULAMA DOĞRU DEĞİL

Verdikleri ücret karşılığında kendilerine fiş kesildiğini, fişte yer alan plaka bölümünde ise ad soyad bilgisinin yazıldığını vurgulayan Çebi, “Fişte otopark hizmeti aldığımız, plaka kısmında ise ismim vardı. Yani mesire alanına yaya olarak girdiğimiz halde bizden 12 TL otopark ücreti alındı. Böyle bir ücretlendirme uygulamasının doğru olmadığını düşünerek 12 TL’nin iadesini istedim” diye konuştu.

HACİZ İŞLEMİ BAŞLATACAĞIM

Tüketici hakem heyetine yaptığı başvurun sonuçlandığını kaydeden Çebi, şöyle devam etti: “Ben 12 TL’nin değil, vatandaşlık hakkımın peşine düştüm. Hakem heyeti de kanunlar ışığında haklı olduğuma kanaat getirdi. Şu ana kadar ilgili şirketten geri ödeme almadım. Ödeme yapılmazsa haciz işlemi başlatacağım.”

ŞİRKET SAVUNMA YAPMADI

Başvuruyu değerlendiren Kepez İlçe Tüketici Hakem Heyeti, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veren şirketin savunma yapmadığına dikkati çekerek, karar tutanağında şu tespitlere yer verdi: “Vatandaşa kesilen fişte otopark ücreti altında tahsil edilen ücretin plakaya göre değil, isme göre tahakkuk ettirildiği, tahakkuk ettirilen ücret hususunda şikâyet edilen tarafın aksine kanıtlanır bilgi ve belge sunulmadığı tespit edilmiştir.”

UYGULAMA HAKKANİYETE AYKIRI

“Ayrıca Kıyı Kanunu’nun 5. Maddesi’nde ‘Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyalar herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır’ denildiğinden halka açık alanlarda vatandaştan ücret alınmasının ve bunu otopark ücreti adı altında tahsil edilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olması sebebiyle vatandaştan haksız yere tahsil edilen 12 TL’nin tüketiciye iadesine karar verilmiştir. Kararın yerine getirilmemesi halinde İcra ve İflas Kanunu hükümleri yerine getirilecektir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden 12 TL’LİK ‘SAHİL’ ZAFERİ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2018 tarihinde saat 10 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 12 TL’LİK ‘SAHİL’ ZAFERİ haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Kasım 2019, Cuma
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:28
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:56
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı