ANKARA HABERLERİ

Zabıtadan yılbaşı denetimi

Hürriyet Haber
30.12.2018 - 14:54Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, yılbaşı öncesi hindi satışı yapan marketlerde ve kuruyemişçilerde denetim yaptı.

Hürriyet Haber

Ekipler, başta hijyen kuralları olmak üzere düzen, gramaj, etiket fiyatları ile yerli üretim logosunun olup olmadığını kontrol ediyor. Denetimler esnasında eksikliği tespit edilen iş yerleri ile ilgili gerekli tutanaklar tutulurken, Encümen kararı doğrultusunda iş yerlerine gerekli cezai işlem uygulanıyor. Zabıta ekipleri, üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan ürünlerde kullanım zorunluluğu getirilen “Yerli Üretim” logosunun marketlerde görünür ve okunabilir şekilde olup olmadığını da inceliyor. Denetleme yapılan malın üretim yeri, vergiler dahil satış fiyatı, ayırıcı özelliği, birim fiyatı ile bu fiyatların uygulanmaya başlandığı tarihin etiketlerde yer alması gerektiğine dair işletmeleri uyaran ekipler, bu kriterlere uygun davranmayan işletmeler hakkında 6502 sayılı Tüketici Haklarını Koruma Kanunu’na göre cezai yaptırım uyguluyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Zabıtadan yılbaşı denetimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Aralık 2018 tarihinde saat 14 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zabıtadan yılbaşı denetimi haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı