ANKARA HABERLERİ

Yolun sonu cirit

İsmail KAPLAN/AA
23.02.2019 - 13:57Son Güncelleme :

Doğu Ekspresi ile Ankara’dan Kars’a giden Başkentliler, Selim ilçesinde kar üzerinde oynanarak yaşatılmaya çalışılan ata sporu ‘cirit’e büyük ilgi gösteriyor.

İsmail KAPLAN/AA

Kurdukları atlı spor kulüpleriyle ata sporunu yaşatmaya çalışan köylüler özellikle hafta sonları atları ile belirlenen köylerde bir araya gelip karla kaplı arazilerde cirit oynuyor. Köylüler tren ile şehre gelen ve cirite ilgiyi artıran turistlere için talep üzerine gösteri müsabakaları düzenliyor. Cirit izlemek için Ankara’dan Kars’a gittiğini belirten Murathan Yıldız, “Doğu Ekspresi ile Kars’a geldik, buraya her sene gelmeye çalışıyorum, çok güzel bir yer. Kars’ın halkı, gelenekleri, görenekleri, yemekleri çok güzel, böyle yerlere ve güzel kültürlere ulaşabilmek lazım. Cirit çok eski bir oyunumuz ancak Ankara’da rastlayabildiğimiz bir aktivite değil. Cirit bu yöreye özgü bir oyun, biz de müsabakalarını fotoğraflamaya çalıştık” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yolun sonu cirit hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Şubat 2019 tarihinde saat 13 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yolun sonu cirit haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı