ANKARA HABERLERİ

Yetenekler keşfedildi

Hürriyet Haber
06.04.2018 - 17:02Son Güncelleme :

Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin problem çözme yeteneklerini artırmak amacıyla oluşturulan ‘K Açış’ Oyunu Merkezi’, gençlerin akademik öğrenimlerine ve yeteneklerini keşfetmelerine katkı sağlıyor.

Hürriyet Haber

Çubuk Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’nde 2016 yılında kurulan ve birbirine açılan kilitli 5 odadan 30 dakikalık sürede, matematik, fizik, kimya, coğrafya, İngilizce ve edebiyat gibi çeşitli dallardaki soruları çözerek elde edilen şifrelerle kapıları açarak kurtulmayı esas alan ‘K Açış’ Oyunu Merkezi, öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. Proje sorumlusu öğretmenlerden Zülfü Mutlu, ‘K Açış’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde yenilikçilik ödülleri kapsamında Türkiye birinciliğini elde ettiğini söyledi. Matematik, fizik, kimya, coğrafya, İngilizce ve edebiyat başta olmak üzere birçok dersin oyun yoluyla öğrencilere öğretildiğini dile getiren Mutlu, şunları kaydetti:

BAŞARIYI ARTIRDI

“Proje, ezberci sistemden şikayetçi olan öğrencilerden gelen şikayetler üzerine başladı. Farklı bir odada farklı materyallerle sorun çözme odaklı ders işleme yöntemi planlıyorduk. Sonuç olarak ortaya bu çalışma çıktı. Öğrencilerimiz 5 farklı odadan geçerek soruları çözüyor. Eğlenceli şekilde sıkılmayarak, isteyerek ve arzulayarak etkinliğimize katılıyorlar. Oyun merkezi branşlar bazında başarıyı artırdı. Birçok öğrencinin yetenekleri testler sırasında ortaya çıktı.”

DERS KORKUSU EĞLENCEYE DÖNÜŞTÜ

Öğrencilerden Ömer Faruk Metin de merkez sayesinde derslerinin kendileri için araştırma yapmakla geçtiğini belirterek, “Biz fizik, kimya, biyoloji gibi derslerden önceleri korkuyorduk. Şimdi dersleri daha eğlenceli işliyoruz. Ders notlarımızda da bir artış oldu. Her şifreyi hazırlamak bizi ayrı bir eğlendiriyor” diye konuştu. Okul Müdürü Mustafa Mesçioğlu da projenin öğrencileri cesaretlendirdiğini, analitik zeka, el becerisi ve tüm diğer yetenekleri kullanıp sınırları zorlamalarını sağladığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yetenekler keşfedildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Nisan 2018 tarihinde saat 17 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yetenekler keşfedildi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı