ANKARA HABERLERİ

Yem ham maddelerindeki vergiler indirilsin

Hürriyet Haber
25.04.2019 - 09:12Son Güncelleme :

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş, yem fiyatlarının düşmesi için, ürün ham maddelerindeki KDV ve gümrük vergilerinin indirilmesi gerektiğini belirtti.

Hürriyet Haber

Ankara Ticaret Odası (ATO), TÜRKİYEM-BİR, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ile Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü iş birliğiyle ‘Et, Süt, Yem Kardeşliği’ başlıklı toplantı düzenlendi. Yem sektörünün ithal ürünlere her yıl daha fazla bağlı hale geldiğini vurgulayan TÜRKİYEM-BİR Başkanı Ülkü Karakuş, karma yem üretiminin yüzde 45’inin ithal ham maddelerden kaynaklandığına dikkati çekti. Karakuş gübre, mazot, tohum, elektrik gibi girdilerin yanı sıra yem ham maddelerinde önemli fiyat artışları yaşandığını belirten Karakuş, ATO’daki toplantıda yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

FİYAT PARİTELERİ DENGELENMELİDİR

“İthal edilen yem ham maddelerinin büyük bir bölümü transgenik yapıdadır. Şu anda ülkemizde 36 transgenik ürün sadece yem amaçlı onaylı iken, AB’de yem ve gıda amaçlı onaylı transgenik ürün sayısı 125’e çıktı. Transgenik ürünlerin hayvansal ürünlere geçişi konusunda somut bir literatür bulunmadığı da göz önüne alınarak Türkiye’nin hem gıda hem yem amaçlı olarak onaylı ürünlerdeki rakamının bir an önce AB ile eşitlenmesi gereklidir. Yem fiyatlarının düşmesi için karma yeme, yüzde bazında destek verilmeli, tüm yem ham maddelerinde KDV ve gümrük vergileri düşürülmeli, transgenik ürünlerdeki sorun çözülmeli, devletin elinde olan ve yem maliyetlerini etkileyen faktörler gözden geçirilmeli, yem ham madde fiyatlarında istikrar sağlanmalı, süt/yem, et/yem fiyat pariteleri dengelenmelidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yem ham maddelerindeki vergiler indirilsin hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2019 tarihinde saat 09 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yem ham maddelerindeki vergiler indirilsin haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Haziran 2019, Cumartesi
 • İmsak
  03:17
 • Güneş
  05:12
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:26
 • Yatsı
  22:12
Sayfa Başı