ANKARA HABERLERİ

Yangın için ihbar sistemi

Hürriyet Haber
04.04.2018 - 17:24Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, ‘Yangın İhbar Sistemi’ uygulamasına geçiyor. Sistem, ilk etapta insanların yoğunlukla bulunduğu AVM’ler, büyük binalar, eğlence mekânları, kapalı spor salonlarıyla entegreli olacak.

Hürriyet Haber

AVM’lerde yasal zorunluluk olarak kullanılmaya başlayacak olan sistem, yangının karakteristik özellikleri duman, ısı, gaz kaçağı veya alevleri algılayarak, erken uyarı sağlayacak. Sistem, yangının çıktığı noktayı anında özel sinyallerle İtfaiye Kontrol Merkezi’ne ulaştırarak, daha hızlı müdahale imkanı sağlayacak. Sistemin devreye girmesiyle, Başkent’te yangınla mücadelenin daha etkin şekilde gerçekleştirileceğini aktaran Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, şu bilgileri paylaştı:

ZAMAN KAYBI ÖNLENECEK

Yangın anında vatandaşların paniklemesi veya nasıl olsa itfaiyeye haber verilmiştir düşüncesi, yangın haberlerinin itfaiye merkezine ulaşmasını geciktiriyor. Haberin İtfaiye merkezine geç ulaşması da yangınla mücadeleyi olumsuz yönde etkiliyor. Bu da can ve mal güvenliği için tehdit oluşturuyor. Yangın İhbar Sistemi, yangının yeri, hatta çıkış noktasını ayrıntılı gösteren sinyalleriyle, hedef noktanın belirlenmesini sağlıyor. Sinyaller alınır alınmaz, Başkent’in 45 noktasında bulunan itfaiye istasyonlarında hazır bekleyen ekiplerimizden yangın mahalline en yakın noktadaki ekibimizin müdahalesiyle zaman kaybı önlenerek, yangının en az hasarla atlatılması sağlanacak. Altyapısı hazır ve sisteme en kısa sürede geçilecek. Yasal çerçevede AVM yönetimlerinin görevlendireceği özel görevliler de yangın önlemleri konusunda İtfaiye Daire Başkanlığı ile koordinasyon içinde çalışacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Yangın için ihbar sistemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Nisan 2018 tarihinde saat 17 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yangın için ihbar sistemi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı