ANKARA HABERLERİ

Uyduddan görülen kent ayıbı

Sedat CENİKLİ
14.09.2018 - 13:42Son Güncelleme :

Ankara’nın en büyük sorunlarından biri olan çevre kirliliği, uydu görüntülerine de yansıdı. Google Earth’te de görülebilen kent ayıbının büyüklüğü, bilgisayar başında sanal Ankara turu yapanlara “Pes” dedirtiyor.

Sedat CENİKLİ

Başkent’te atık toplayıcılar ile bilinçsiz kişilerin sebep olduğu ve yıllardır önlenemeyen çevre kirliliği, Google’ın uydu görüntüleriyle sağlanan harita uygulaması Google Earth’te de görülebiliyor. Ankaralıların da şikâyetçi olduğu çevre kirliliğini defalarca gündeme getiren Hürriyet Ankara, kent ayıbına bu kez uydu görüntüleriyle dikkat çekti.

UYDUDAN SANAL TUR

Dünyanın herhangi bir şehrinde yaşayan biriymiş gibi hareket eden Hürriyet Ankara muhabiri, seyahat planları kurduğu Türkiye’nin başkentini de gezi rehberine ekledi. Gezi rotası hazırlamak için Ankara’yı, Google Earth uygulamasıyla turladı. Uydu görüntüsü üzerinden yapılan kent turunda, çevre kirliliği dikkat çekiyor. Özellikle bina yoğunluğunun fazla olduğu kent merkezindeki boş alanlara yaklaşınca çöp tepelerinin yükseldiği görülüyor.

VADİ ÇÖPLE KAPLI

* Dikmen Vadisi’nin 4. ve 5. etaplarındaki derme-çatma çadırlar ile o çadırlarda yaşayan atık toplayıcıların gelişigüzel yığdıkları kağıt ve plastik atıklar uydu görüntülerine de yansıyor.

DEVAMINDA AYNI MANZARA

* Yıllardır projenin tamamlanmasını bekleyen Ankara’nın kent merkezindeki en büyük yeşil alanı çöplerle kaplıyken, diğer tarafında da (Mürsel Uluç Mahallesi 935. Sokak ve çevresi) aynı manzara görülüyor.

ŞİRİNDERE ÇÖPLÜK GİBİ

* Çiğdem Mahallesi’nde, ‘Şirindere’ olarak bilinen 1589. ve 1590. sokakların içinde kaldığı ODTÜ Ormanı’na kadar uzanan vadi de uydu görüntülerinde çöplük gibi görünüyor.

VADİDEN YOLA UZUYOR

* Atık toplayıcıların meskeni haline gelen Akpınar Mahallesi’nin 844 Cadde ile 1179 Sokak’ın kesişiminde yer alan park alanından başlayıp, Konya Yolu’na kadar uzanan vadi de çöplüğe dönmüş durumda.

GÖLGEDE YÜKSELİYORLAR

* ‘Ankara’nın Manhattan’ı olarak anılan Kızılırmak Mahallesi’nde de yüksek katlı binaların gölgesindeki atıl gecekonduların olduğu bölge çöp yığınlarıyla dikkat çekiyor.

KAÇAK DÖKÜM DE GÖRÜNÜYOR

* Kentin seyir teraslarından Keklikpınarı’ndaki verici istasyonlarının bulunduğu geniş araziye atılan moloz ve çöp

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Uyduddan görülen kent ayıbı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2018 tarihinde saat 13 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uyduddan görülen kent ayıbı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Eylül 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:02
 • Guneş
  06:26
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:15
 • Akşam
  18:59
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı